Historia
Uczcili rocznicę
2024-05-09 / Historia
8 maja obchodziliśmy 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa. Koźminianie tradycyjnie uczcili ten dzień składając wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wolności.
Żonkile symbolem pamięci
2024-04-21 / Historia
Krotoszyńska Biblioteka Publiczna wraz z II klasą Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. K. F. Libelta w Krotoszynie postanowili przypomnieć krotoszynianom o rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim biorąc udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”.
Ocalić od zapomnienia
2024-04-18 / Historia
16 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. odbyła się uroczystość upamiętniająca Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Apel odbył się na skwerze przy szkole, gdzie przed laty posadzono Dęby Katyńskie.
Zbrodnia, o której nie można zapomnieć
2024-04-12 / Historia
12 kwietnia przy Krzyżu Katyńskim na krotoszyńskim cmentarzu odbyła się uroczystość z okazji 84. rocznicy zbrodni katyńskiej. Władze samorządowe powiatu i gminy delegacje organizacji społecznych, politycznych i kombatanckich, młodzież szkolna oraz harcerze uczcili tysiące pomordowanych w 1940 roku przez oddziały NKWD w okolicach Katynia.
Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych
2024-03-17 / Historia
III Turniej Strzelecki Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się 10 marca na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie, które było organizatorem tego wydarzenia.
Pamiętamy o bohaterach podziemia antykomunistycznego
2024-03-07 / Historia
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji władze samorządowe i delegacje placówek oświatowych złożyły kwiaty w miejscach pamięci w Krotoszynie i Biadkach. Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie tradycyjnie zorganizowało wieczornicę.
Pamiętajmy o bohaterach!
2024-01-09 / Historia
Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego 6 stycznia zorganizowało uroczystości upamiętniające bohaterów powstania wielkopolskiego.
Wehikułem czasu do średniowiecza
2023-09-05 / Historia
3 września po kilku latach przerwy powróciła cykliczna impreza rekonstrukcyjna, znana jako „Wehikuł czasu”. Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie wraz z Pocztem Wierzbięty przeniosło uczestników w czasy dawnych rycerzy i rzemieślników.
Sentymentalna podróż przez historię i teraźniejszość
2023-08-08 / Aktualności Milicz
4 sierpnia Ochotniczą Straż Pożarną w Guzowicach (gm. Cieszków) odwiedzili goście z dalekiej Australii – potomkowie Marcina Kucy, jednego z założycieli jednostki.
Przywracają zabytkom dawny blask
2023-08-08 / Aktualności Milicz
Milickie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne ,,Dolina” nie od dziś aktywnie angażuje się w ochronę dziedzictwa kulturowego. Ich działalność została doceniona przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków.
Znaleźli szczątki żołnierzy z oddziału ,,Bory”?
2023-04-11 / Historia
W dniach 3-7 kwietnia Zespół Biura i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej prowadził prace poszukiwawcze na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Krotoszynie. Celem działań było odnalezienie szczątków ppor. Zygmunta Borostowskiego „Bory” i członków jego oddziału, którzy zginęli w maju 1946 roku w obławie między Benicami a Starymgrodem.
Odkrywanie Koźmina Wlkp. i okolic
2022-10-25 / Historia
Jakiś czas temu Stowarzyszenie Krotochwile, we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., zorganizowało wydarzenie pod nazwą „Odkrywamy Koźmin”. Przygotowano szereg działań, dzięki którym mieszkańcy mogli bliżej poznać historię swojej małej ojczyzny.
Odnaleziono masowy grób
2022-08-10 / Historia
6 sierpnia Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST przeprowadziła prace sondażowo-ekshumacyjne w Zalesiu Wielkim (gm. Kobylin). Na dawnym cmentarzu ewangelickim odkryto grób 6 żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej.
Dzieje majątków na Ziemi Krotoszyńskiej
2022-06-15 / Historia
W Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie odbyła się promocja książki „Majątki wielkopolskie. Tom X. Powiat krotoszyński” autorstwa Stanisława Małyszko pod redakcją naukową prof. dra hab. Jana Skuratowicza.
Zbrodnia o której nie wolno zapominać
2022-04-15 / Historia
W środę przy Krzyżu Katyńskim odbyła się uroczystość z okazji 82. rocznicy zbrodni katyńskiej. Władze samorządowe, uczniowie szkół i liczna grupa mieszkańców uczcili tysiące pomordowanych w 1940 roku przez oddziały NKWD w okolicach Katynia.
Symboliczny pogrzeb żołnierzy podziemia niepodległościowego
2021-10-25 / Historia
12 października w Odolanowie odbyły się uroczystości pogrzebowe ośmiu żołnierzy oddziału polskiego podziemia niepodległościowego kpt. Jana Kempińskiego ps. „Błysk”. Wchodził on w skład Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”, która działała również na terenie powiatu krotoszyńskiego.