Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Amelka ma szansę chodzić!

2019-08-14
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Amelka ma szansę chodzić!
Amelka ma szansę chodzić!
Vidia film tekst

Amelka Pastalska ma 6 lat i pochodzi z Krotoszyna. Jest energiczną, śliczną dziewczynką o zarażającym uśmiechu. Niestety, tuż  po narodzeniu okazało się, że cierpi na przepuklinę oponowo-rdzeniową. To jedna z najpoważniejszych odmian rozszczepu kręgosłupa i nie ma standardowej ścieżki terapeutycznej. Dlatego jej rodzice zdecydowali się na nowatorską terapię komórkami macierzystymi, której koszt wynosi 60 tys. zł.

 

– Amelka jest niesamowicie dzielna i niezwyciężona w walce o spełnienie swoich marzeń. Największym z nich jest samodzielne chodzenie. Nasza córka codziennie wykonuje bardzo ciężką pracę podczas rehabilitacji, która jest żmudna i bolesna. A jednak robi to z uśmiechem, a efekty jej pracy w połączeniu z terapią komórkami macierzystymi są znakomite! Dlatego wierzymy – tak samo jak Amelka – że jej marzenie o chodzeniu jest na wyciągnięcie ręki – mówi Malwina Pastalska, mama dziecka. Amelka jest już po kilku komórek. Rodzina z radością mówi o zmianach, jakie zaszły u dziewczynki. Poprawiło się funkcjonowanie układu pokarmowego, nerek, wątroby, a także rozwój intelektualny – zaledwie po dwóch częściach terapii Amelka mówiła złożonymi zdaniami, liczyła i zapamiętywała, nie gorzej niż dzieci bez problemów zdrowotnych. Jednak to, co cieszy najbardziej rodzinę Amelki, to zmiany, które lekarze i rehabilitanci zauważyli w nóżkach dziewczynki. Po wdrożeniu nowej formy leczenia zwiększyło się ich napięcie, ruchomość oraz reakcja na bodźce – Amelka zaczęła poruszać stópką i paluszkami. W sumie rodzice i lekarze oceniają, że od pierwszego podania stan zdrowia poprawił się co najmniej o 80 procent!

 

– W leczeniu chorób neurologicznych dzieci bardzo istotny jest wiek pacjenta – im młodsze dziecko, tym lepsze efekty terapii. Podanie komórek macierzystych, w przypadku Amelki, ze sznura pępowiny, ma na celu polepszenie jakości życia oraz zniwelowanie bólu i innych objawów jej chorób. I proszę mi wierzyć, że w przypadku naszych pacjentów nawet pozornie drobna zmiana to wielki krok naprzód, zarówno dla dziecka, jak i jego rodziny. Te „drobiazgi”, które uzyskujemy czasem już po dwóch podaniach w rzeczywistości oznaczają wielkie postępy, wspaniałe wsparcie rehabilitacji czy nawet zatrzymanie choroby. To bardzo wiele – mówi dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

W pomoc dla Amelki zaangażowała się Fundacja Komórki Życia-Komórki Nadziei, która odpowiada za zbieranie środków na jej terapię oraz koordynuje cały proces leczenia. – Terapia komórkami macierzystymi w chorobach neurologicznych realizowana jest w ramach procedury medycznego eksperymentu leczniczego, a co za tym idzie nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Naszym celem jest umożliwianie chorym dzieciom i ich rodzinom leczenie w Polsce oraz informowanie ich o możliwościach i ośrodkach, które przeprowadzają takie terapie. To nasz priorytet, bowiem leczenie w kraju jest skuteczne, a skuteczność tę potwierdzają również historie naszych podopiecznych. Terapia w Polsce jest również tańsza i – przede wszystkim – mniej stresująca dla dziecka i jego rodziców. A akurat brak stresu jest czynnikiem kluczowym w zdrowieniu – kontynuuje Paweł Kwiatkowski, prezes wspomnianej fundacji.

Fundacja Komórki Życia–Komórki Nadziei powstała w 2013 r. Jej założycielem i prezesem jest właśnie Kwiatkowski, jeden z filarów Fundacji „Akogo?”, współorganizator Kliniki „Budzik” i pomysłodawca jej logo. Dotychczasowa działalność instytucji koncentruje się wokół rozpowszechniania wiedzy o właściwościach komórek macierzystych oraz ich wykorzystaniu w medycynie klinicznej, jak i wspierania prac badawczych, związanych z wiedzą o terapeutycznym zastosowaniu komórek macierzystych. Od 2018 roku fundacja zbiera również fundusze na terapie komórkami macierzystymi ze sznura pępowiny (tzw. galareta Whartona). Adresatami pomocy są dzieci, które mają realne szanse na poprawę stanu zdrowia, a których rodzice nie są w stanie samodzielnie pokryć kosztów terapii.

OPRAC. (NOVUS)

Wpłaty na rzecz Amelki Pastalskiej można dokonywać na numer konta FUNDACJI KOMÓRKI ŻYCIA-KOMÓRKI NADZIEI:
23 1140 1010 0000 2681 2100 1004 (mBank) z dopiskiem „Na cele statutowe –terapię Amelki”.

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła