A więc… prawie LOCKDOWN!
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- A więc… prawie LOCKDOWN!
Zgodnie z przewidywaniami w minionym tygodniu dzienny wskaźnik przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 przekroczył liczbę 25 tysięcy. W związku z tym na środowej konferencji prasowej minister Adam Niedzielski ogłosił rozszerzenie – od 20 marca – obostrzeń na cały kraj. Mają one obowiązywać do 9 kwietnia.
– Trzecia fala epidemii przyspiesza, musimy podjąć zdecydowane kroki. Główną przyczyną gwałtownego wzrostu zakażeń jest brytyjska odmiana koronawirusa. Jeśli sytuacja drastycznie się pogorszy, nie wykluczamy wprowadzenia kolejnych obostrzeń – tłumaczył szef resortu zdrowia.
Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce swoją działalność muszą zawiesić hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych), galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi, pralni, a także usług fryzjerskich, optycznych, bankowych), teatry, muzea, galerie sztuki (możliwe jest organizowanie prób i ćwiczeń oraz wydarzeń online), kina, baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie, obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Jeśli chodzi o szkoły, to wszyscy uczniowie, a więc także ci z klas I-III szkół podstawowych, do 9 kwietnia będą się uczyć zdalnie. Ponadto ministerstwo zaleca pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jak zapowiedział A. Niedzielski, musimy wrócić do trybu pracy zdalnej. – Bardzo ważne jest z punktu widzenia ograniczenia mobilności, a więc i transmisji wirusa, by wrócić do trybu pracy, jaki znamy z jesieni i wiosny. Zalecamy więc pracę zdalną w maksymalnym zakresie – oznajmił.
– Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – niestety także podczas świąt wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę. Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń – czytamy w komunikacie resortu zdrowia.
Władze nie zdecydowały się na zamknięcie kościołów. Obowiązuje jedynie ograniczenie w ilości osób, tj. jedna może przypadać na 15 m2 powierzchni. Nie wprowadzono także ograniczeń w przemieszczaniu się.
Jak zapowiedziano, jeżeli wszystkie powyższe obostrzenia nie pomogą w obniżeniu liczby zakażonych, kolejne decyzje będą już miały charakter typowego lockdownu.
ANDRZEJ KAMIŃSKI
GRAFIKA: KPRM
Comments are closed