Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Człowiek jest częścią przyrody

2022-05-18
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Człowiek jest częścią przyrody
Człowiek jest częścią przyrody
Kwiaciarnia Złocień

15 maja w sali Gminnego Centrum Kultury w Cieszkowie odbyło się podsumowanie XXIV Festiwalu Ekologicznego. Organizatorami imprezy były Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, gmina Cieszków, Gminne Centrum Kultury w Cieszkowie, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, Nadleśnictwo Milicz i Związek Międzygminny EKO SIÓDEMKA.

 

Wydarzenie organizowane od 1998 r przez GCK w Cieszkowie do 2015 nosiło nazwę Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej o Tematyce Ekologicznej. Potem impreza stała się Festiwalem Ekologicznym. Jego zasadniczym celem jest uświadamianie dzieci i młodzieży, jak ważna jest ochrona środowiska. Organizatorzy podkreślają, że człowiek jest nierozerwalną częścią przyrody, a więc troska o jej przetrwanie leży w jego najgłębszym interesie.

– Starajmy się tak żyć, aby następnym pokoleniom zostawić naszą planetę w jak najlepszym stanie. Kiedy człowiek zajmował się zbieractwem, a polował tylko wtedy, gdy był głodny, zmiany, jakie czynił w otaczającym go środowisku, były niewielkie. Przyroda była w stanie naprawić szkody, jakie wyrządził swoją działalnością. Większe zmiany nadeszły w czasach, kiedy ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia i zaczęli karczować lasy pod pola uprawne. Rozwój cywilizacji doprowadził nas do takiego punktu, w którym trzeba było zadać sobie pytanie: „co dalej?”.(…) Działania mające na celu zahamowanie ujemnych następstw rozwoju gospodarczego i technicznego, powodujących zanieczyszczenie atmosfery, wód oraz gleb i gruntów prowadzi się w skali regionalnej i kontynentalnej, a także (ze względu na globalny charakter zagrożeń środowiska) w skali ogólnoświatowej – głosi Gminne Centrum Kultury w Cieszkowie.

W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników festiwalu m.in. warsztaty „Recykling śmieci” w świetlicy wiejskiej w Guzowicach i Trzebicku, konkursy plastyczne o tematyce ekologicznej czy test wiedzy o lesie „Chronimy las”, opracowany przez Nadleśnictwo Milicz.

W konkursie plastycznym „Recykling” jury pierwsze miejsce przyznało Mai Tanaś (świetlica wiejska w Trzebicku), drugi był Marcel Radon (świetlica wiejska w Guzowicach), a trzecia lokata przypadła Klaudii Bernadek (świetlica wiejska w Guzowicach). W konkursie „Owady – milion gatunków” najlepsi byli Zofia Bajodek (świetlica wiejska w Ujeździe), Łucja Skrzyniarz (Kobierzycki Ośrodek Kultury) i Milena Drozdowska (świetlica wiejska w Jankowie).

Uczestnicy konkursu plastycznego „O tematyce ekologicznej” podzieleni byli na dwie grupy wiekowe. W młodszej kategorii na podium znalazły się Grupa Misie (Publiczne Przedszkole w Cieszkowie), Jagoda Plucińska (Koło plastyczne GCK Cieszków) i Amelia Bruczyńska (świetlica wiejska w Nowym Folwarku). W grupie starszej triumfował Piotr Bukowski, wyprzedając Adama Boussę i Laurę Pszeniczną (wszyscy ze Szkoły Podstawowej w Cieszkowie).

Do testu wiedzy „Chronimy las” przystąpiło 54 uczniów cieszkowskiej szkoły, którzy podzieleni byli na 18 drużyn. W jury znaleźli się przedstawiciele milickiego nadleśnictwa – Sebastian Rybka i Krzysztof Łuczyński. Zwyciężyła ekipa w składzie: Lena Maciejak, Sylwia Węgrzyn i Oliwia Wysocka.

Na podsumowanie festiwalu ekologicznego przeprowadzono konkurs z kategorii widowisko sceniczne i piosenka. Na scenie zaprezentowały się dwa zespoły z cieszkowskich przedszkoli – Motylki oraz Biedronki i Sówki, a także jeden solista – Ksawery Nieczypor. W związku z wysokim poziomem artystycznym jurorzy postanowili przyznać pierwsze miejsce wszystkim występującym.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK