Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

„Natłok myśli” w Muzeum Bombki

2022-05-17
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. „Natłok myśli” w Muzeum...
„Natłok myśli” w Muzeum Bombki
MAX-MAL

W miniony weekend w całej Polsce odbywała się kolejna edycja Nocy Muzeów.  Z tej okazji w Muzeum Bombki w Miliczu przygotowano wiele atrakcji, m.in. seanse filmowe, warsztaty ceramiczne i wystawy czasowe.

 

Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem „Natłok myśli”, do którego inspiracją stał się tytuł wystawy czasowej sztuki ceramicznej Pauli Wange-Burkietowicz. Jej dzieła nawiązują do aktualnych i burzliwych wydarzeń na świecie. – Rok rozpoczęliśmy jeszcze w szponach globalnej pandemii, która przewróciła do góry nogami życie wielu ludzi – ich plany i nadzieje. Na sile przybierają wszelkie nierówności i łamanie praw ludzkich. Rośnie inflacja. Szaleje kryzys klimatyczny, który grozi utratą bioróżnorodności. Mamy do czynienia z ogromem niepokojów politycznych i zażartych konfliktów zbrojnych. Żyjemy w chaosie informacyjnym, wiadomości są przepełnione kłamstwami i hejtem. Zaraza, głód i wojny w XXI wieku nadal realnie dotykają ludzkość. Natłok tych myśli wzbudza w nas skrajne emocje – jednych  przygniata i frustruje, drugich mobilizuje do działania – poinformowali organizatorzy z Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego.

W milickim muzeum zorganizowano warsztaty ceramiczne i plenerowy wypał techniką raku. Uczestnicy wydarzenia byli świadkami twórczego procesu tworzenia ceramicznych dzieł sztuki, będących wyrazem własnych emocji i komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości.

Ponadto w ramach Nocy Muzeów przygotowano cztery seanse filmowe – filmu dokumentalnego „Jestem Greta”, poruszającego tematykę antropogenicznego wpływu na zmiany klimatu, „Epoki człowieka” o formach i przejawach dominacji człowieka nad Ziemią, „Kwiatu szczęścia” o etycznych granicach nauki oraz psychicznej kondycji społeczeństwa pogrążonego w depresji, masowo korzystającego ze sztucznych środków polepszania samopoczucia, a także dramatu „Donbas” o człowieczeństwie i cywilizacji w dobie postprawdy i fake newsów.

W dniach 14-15 maja dla odwiedzających była dostępna kolekcja ponad sześciu tysięcy szklanych ozdób choinkowych z historią bombki zdobionej wzornikiem dolnośląskim.

Historia Muzeum Bombki sięga 2008 roku, kiedy syndyk masy upadłościowej  zamknął milicką fabrykę bombek i ogłosił przetarg na infrastrukturę z kolekcją bombek. Pięć lat później nowi właściciele udostępnili mieszkańcom Milicza i turystom pierwszy wyremontowany budynek Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego z kawiarnią i Muzeum Bombki. Kapituła architektów polskich wyróżniła go podczas Festiwalu DOFA Wnętrza & Design za twórcze ożywienie budynku, podkreślenie kolorem witalności przypisanej nowej funkcji. W 2014 roku Fundacja KOM przy swoim obiekcie otwarła Społeczną Szkołę Podstawową  im. Astrid Lindgren w jednym module budynku. W drugim animatorzy kultury i artyści zaadaptowali przestrzeń do swoich artystycznych działań. 2015 rok upłynął pod znakiem podjęcia decyzji zarządu KOM o adaptacji drugiego budynku na potrzeby nowej szkoły. Rozpoczęła się inwentaryzacja stanów magazynowych, segregacja bombek oraz oczyszczanie hal fabrycznych. Rok później ruszyły prace remontowo-budowlane drugiego budynku KOM. Większość wewnętrznych ścian została wyburzona, okna i wejścia powiększono, dobudowano zakończenia dwóch skrzydeł korytarzowych i sali sportowej.

(FENIX)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK