Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Współpraca fizjoterapeuty z podologiem

2022-02-15
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Współpraca fizjoterapeuty z podologiem
Współpraca fizjoterapeuty z podologiem
TALENT STUDIO

Fizjoterapeuta zajmuje się przywracaniem utraconej funkcji, hamowaniem postępu i nawrotu choroby, a także zmniejszaniem dolegliwości i zapobieganiem. By osiągnąć zamierzony cel, potrzebna jest diagnostyka i odpowiedni dobór terapii. Każdy człowiek jest inny, dlatego zabiegi powinny być dobrane w zależności od schorzenia i możliwości pacjenta.

 

Podolog, nazywany inaczej podiatrą, zajmuje się diagnozą i leczeniem różnych zaburzeń w obrębie stóp. Kto powinien udać się do podologa? Osoby z chorobami skóry, tkanek miękkich, chorobami przemiany materii, wadami stóp, wadliwym ustawieniem i deformacjami palców, dolegliwościami bólowymi, modzelami, odciskami, stopą cukrzycową, paznokciami grzybicznymi, wrastającymi paznokciami etc. Częstokroć fizjoterapeuta i podolog nawiązują współpracę, by kompleksowo podejść do problemu pacjenta.

Jak wiadomo, stopy to nasz fundament. Dlatego musimy o nie zadbać, by nosiły nas długo i wygodnie. Pacjent zgłasza się do gabinetu podologicznego z powodu np. odcisków, modzeli. Podolog opracowuje zmienione miejsca, zauważa jednak, że zmiany te tworzą się w wyniku wady stóp, nieprawidłowego chodu. Odsyła więc pacjenta do fizjoterapeuty.

Fizjoterapeuta diagnozuje na podstawie badania manualnego, by określić ruchomość kości, stawów. Wykorzystuje podoskop – urządzenie do statycznego badania stóp, na zasadzie odbicia lustrzanego. Platforma podometryczna to bardzo dokładne urządzenie, za pomocą którego zostaje zbadane ciśnienie i rozkład nacisku stóp w statyce. Na platformie jesteśmy także w stanie zbadać pacjenta w dynamice, tzn. podczas chodu i biegu. Uzyskany wynik pokaże nam z dużą dokładnością, z jaką wadą lub z jakimi przeciążeniami mamy do czynienia.

Terapeuta wówczas dobiera odpowiednie ćwiczenia, terapię – jeśli jest taka potrzeba, a ponadto może zalecić indywidualną wkładkę. Świetnie sprawdzają się wkładki ICB Medical. Możemy je podzielić na wkładkę białą (np. dla osób ze stopą cukrzycową lub innymi przeciążeniami), niebieską, sportową, zieloną i oczywiście wkładkę kolorową dla naszych pociech.

Mamy również sytuacje odwrotne, gdzie fizjoterapeuta po zbadaniu i dobraniu indywidualnych wkładek odsyła pacjenta do podologa, by ten np. zaopatrzył go w klamrę przy wrastającym paznokciu czy opracował odciski, modzele.

Powinniśmy pracować kompleksowo i współpracować ze sobą. Fizjoterapeuta z podologiem i podolog z fizjoterapeutą. Tak prowadzona terapia daje pełen sukces. O swoje stopy powinni dbać zarówno mali, jak i duzi pacjenci. Pamiętajmy – to nasz FUNDAMENT!

(mgr Natalia Jasiak)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK