Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Spieszmy z pomocą dla małej Gosi

2022-01-26
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Spieszmy z pomocą dla...
Spieszmy z pomocą dla małej Gosi
MDECOR

Dwuletnia Gosia zmaga się z przewlekłą idiopatyczną niedrożnością układu pokarmowego noworodka. Dziewczynka potrzebuje pomocy, aby jej leczenie mogło być kontynuowane.

 

Gosia urodziła się w lipcu 2019 roku. Ciąża przebiegała bez powikłań, a po urodzeniu dziecko dobrze się rozwijało. Wszystko zmieniło się pół roku później. Dziewczynka zaczęła wymiotować. Lekarze rozpoczęli badania i leczenie zatruć, bo taka była wówczas diagnoza, którą postawiono na Ukrainie. Zdecydowano o przeprowadzeniu operacji, która niestety się nie powiodła.

Później były jeszcze dwie operacje. Gosia dostała sepsę i pojawiły się u niej wrzody żołądka. Leczenie trwało rok, ale nie przynosiło żadnych efektów. Lekarze co jakiś czas sugerowali matce dziewczynki, że powinna się pożegnać z córką. Matka nie poddała się i zaczęła szukać pomocy za granicą. Dzięki osobom o dobrych sercach z Polski i Ukrainy udało się zebrać pieniądze na badania i leczenie w szpitalu San Juan de Deu w Barcelonie.

Gosia dotarła do Hiszpanii w styczniu 2021 roku. Tam wykonano wiele testów, badań i analiz genetycznych. Włączono żywienie dojelitowe i pozajelitowe oraz leki na perystaltykę jelit. Wymioty występowały okresowo przez kilka miesięcy, nadmiar gazów i kału usuwano przez stymulację sondą gazową. W rezultacie wykonano podwójną gastrostomię. Po otrzymaniu wyników analizy genetycznej i biopsji jelita cienkiego, które potwierdziły wady genetyczne w budowie jelita, zdecydowano o wykonaniu zabiegu ileostomii. W Hiszpanii postawiono diagnozę: rzadka choroba genetyczna, której nie można wyleczyć, ale można ją skorygować za pomocą stomii, leków, żywienia. Pacjenci tacy jak Gosia potrzebują wsparcia poprzez żywienie pozajelitowe. Dziewczynka przeszła operację zainstalowania systemu długotrwałego żywienia dożylnego.

Dzięki specjalistom udało się postawić diagnozę i wdrożyć prawidłowe leczenie. Ponadto okazało się, że część dolegliwości to efekty uboczne po roku nieodpowiedniego leczenia na Ukrainie. Teraz głównym celem hiszpańskich lekarzy jest uwolnienie dziewczynki od wsparcia dożylnego. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Gosia zrobiła ogromne postępy. Leczenie nie jest oczywiście łatwe, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku. Dziewczynka może już sama jeść. Udało się dotrzeć do etapu przyjmowania przetartego jedzenia. Zaplanowano leczenie na kolejne pół roku.

Wiąże się to jednak z ogromnymi kosztami, dlatego utworzono zbiórkę na stronie siepomaga.pl, która zatytułowana jest: „Gosia walczy z ciężką chorobą! Pomóż!”. Celem jest zabranie ponad 388 tysięcy złotych. Zachęcamy do pomocy dziewczynce. Gosię można też wesprzeć dzięki licytacjom, które prowadzone są na Facebooku w grupie o nazwie „Gosieńka i jej walka o życie”.

OPRAC. (LENA)

FOT. siepomaga.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + 13 =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła