Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Jak sporządzać protokoły powypadkowe

2022-01-26
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Jak sporządzać protokoły powypadkowe
Jak sporządzać protokoły powypadkowe
DiamondHair

Niebezpieczne zdarzenie w pracy, w wyniku którego ucierpiał pracownik, wiąże się z przestrzeganiem określonych procedur postępowania. Warto znać je, aby skutecznie egzekwować m.in. prawo do odszkodowania. Jednym z kluczowych obowiązków pracodawcy jest sporządzenie dokumentacji po zdarzeniu – tzw. protokołu powypadkowego.

Protokół ten ma na celu ustalenie, czy do wypadku doszło w pracy, a także jakie okoliczności towarzyszyły niebezpiecznemu zdarzeniu. Wzór protokołu powypadkowego znajduje się w załączniku do Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. 2019 poz. 1071).

Istotne okazuje się określenie okoliczności wypadku, czyli czasu, miejsca i przebiegu zdarzenia. Drugą ważną kwestię stanowi zamieszczenie przyczyn zaistnienia wypadku, a zatem wskazanie, czy wina leżała po stronie pracownika, pracodawcy, czynników losowych, stanu nietrzeźwości pracownika itp. Należy zawrzeć także dane osoby, która uległa wypadkowi, oraz dane tzw. zespołu powypadkowego. W skład tego zespołu wchodzą społeczny inspektor pracy oraz pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zespół powypadkowy rozpoczyna pracę od dokładnych oględzin miejsca niebezpiecznego zdarzenia. Zbiera więc dowody, kontaktuje się z lekarzami i innymi specjalistami oraz rozmawia ze świadkami wypadku, jeśli tacy wystąpili. Do tych działań zespół powinien przystąpić bezzwłocznie, zaraz po otrzymaniu zawiadomienia o zdarzeniu. Na sporządzenie protokołu powypadkowego zespół ma 14 dni. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, w treści protokołu należy uzasadnić powód zwłoki. Pracodawca zaś ma 5 dni na zatwierdzenie protokołu od momentu jego sporządzenia. Warto pamiętać, iż przed zatwierdzeniem protokół powinien zostać okazany samemu poszkodowanemu, który może zgłosić swoje uwagi i zastrzeżenia.

Do protokołu dołącza się wyjaśnienia osoby, która uległa wypadkowi, relacje świadków, inne dokumenty dotyczące okoliczności zdarzenia, takie jak opinia lekarza, zdjęcia czy szkice miejsca wypadku oraz ewentualne odrębne zdania, uwagi i zastrzeżenia członków zespołu powypadkowego.

Wskazanie przyczyn zdarzenia ma kluczowy wymiar w kwestii przyznania odpowiednich świadczeń. Na podstawie protokołu ustala się bowiem prawo do wynagrodzenia chorobowego, zasiłku rehabilitacyjnego, jednorazowego odszkodowania z ZUS, renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku wyrównawczego, renty szkoleniowej czy dodatku pielęgnacyjnego.

Żadne z powyższych świadczeń nie przysługuje natomiast, jeśli do wypadku doszło w wyniku zaniedbania pracownika, gdy ten nie przestrzegał zasad BHP, był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających bądź psychotropowych albo bez wyraźnego uzasadnienia odmówił poddania się badaniu na ich obecność.

MATEUSZ BABIARZ

BM BHP EXPERT

609 150 476

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − trzynaście =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła