Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Bezpiecznie na rusztowaniach

2022-01-12
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Bezpiecznie na rusztowaniach
Bezpiecznie na rusztowaniach
TK DACHY

Wypadków przy pracy na rusztowaniach nie brakuje. Jako najczęściej wymieniany powód takich zdarzeń pojawia się brak bezpośredniego nadzoru kierownika budowy lub robót. Warto zatem wiedzieć, jak unikać niebezpiecznych sytuacji.

Na podstawie analiz protokołów powypadkowych, można stwierdzić, że wszystkie wypadki przy pracy znajdują przyczyny, które można zidentyfikować na terenie budowy. Każdy wypadek przy pracy to skutek co najmniej kilku wyników występowania w środowisku pracy tzw. niebezpiecznych czynników wypadkogennych. Należy przez nie rozumieć wszelkiego rodzaju działania materialne i niematerialne, w sposób bezpośredni lub pośredni wpływające na zjawisko wypadkowości.

Występowanie wypadków może też powodować wiele czynników nieznanych. Przyjmując, że poszczególne elementy, jak nadzór, kultura i zwyczaje, szkolnictwo, polityka kadrowa, przepisy czy technologia, są jak plastry sera szwajcarskiego, wszystkie dziury w plastrach oznaczają braki w wiedzy z poszczególnego obszaru. Kiedy otwory znajdą się w linii prostej, a zatem niewiedza lub złe decyzje zaczną się pokrywać, dochodzi do wypadku.

Czynniki wypadkogenne dzieli się na trzy główne rodzaje – techniczne, organizacyjne i ludzkie. Czynnik techniczny dotyczy pracy urządzeń i wyrobów budowlanych. Do wypadków ze względu na ten czynnik dochodzi więc w przypadku niewłaściwej ochrony zbiorowej, niewłaściwej stateczności, wad konstrukcyjnych, nieodpowiedniej wytrzymałości, niewłaściwego wykonania bądź ukrytych wad materiałowych. Zniwelować wpływ tego czynnika można chociażby przez właściwe zabezpieczenie stanowisk pracy, stosowanie zewnętrznych balustrad ochronnych, w tym górnych i pośrednich, pomostów roboczych z włazem umożliwiającym bezpieczną komunikację między poziomami czy barier ochronnych zamykających krańce tych pomostów.

Czynnik organizacyjny wiąże się z przyjętymi rozwiązaniami w obszarze ogólnej organizacji pracy i stanowisk pracy. Przyczyn wypadków przy udziale tego czynnika można szukać w przyzwalaniu na odstępstwa od zasad bezpiecznej pracy, brak nadzoru i właściwej koordynacji prac zbiorowych czy braku lub niewłaściwym przeszkoleniu pracowników. Rozwiązania problemów w tym wypadku należy szukać we właściwym nadzorze robót, kontroli i przeglądach rusztowań, przeprowadzaniu oceny ryzyka zawodowego i pilnowaniu odpowiedniego przeszkolenia pracowniczego.

Czynnik ludzki zaś dotyczy nieprawidłowego zachowania pracownika, np. lekceważenia zagrożeń i poleceń służbowych, niedostatecznej koncentracji uwagi na wykonywanej czynności, samowolnym zachowaniu i nieupewnianiu się, czy nie ma zagrożenia. Jego skutki można wyeliminować, chociażby pilnując poruszania się jedynie po wewnętrznej stronie rusztowania, przebywając jedynie poza strefą zagrożenia oraz przestrzegając zasad BHP.

MATEUSZ BABIARZ

BM BHP EXPERT

609 150 476

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK