Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Dokarmiamy ptaki!

2022-01-11
Dokarmiamy ptaki!
PANCOM
MATERIAŁ SPONSOROWANY

 

Dokarmianie ptaków zimą jest bardzo ważne, ponieważ pomagamy im przetrwać ten mroźny i śnieżny okres roku. Ale trzeba pamiętać, że DOKARMIANIE to tylko częściowa pomoc zwierzętom w trudnych warunkach środowiskowych. Nie mogą one bowiem „zapomnieć”, jak samodzielnie szukać pokarmu.

 

Dokarmiać należy w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz jest poniżej 0 stopni C i zaczyna padać lub zalega śnieg.

Dlaczego jest to tak ważne?

Zbyt wczesne dokarmianie może zakłócić naturalną migrację ptaków, które nie zimują w naszym kraju. Pozostając w Polsce, mają trudności w przetrwaniu zimy. Dokarmianie należy zakończyć wraz z nadejściem wiosny, kiedy temperatura jest już wysoka.

Jeżeli rozpoczniemy dokarmianie ptaków, to musimy robić to regularnie i pilnować ilości karmy w karmniku. Bardzo ważne jest, aby dbać o czystość i higienę w karmniku, ponieważ przylatują do niego różne ptaki, które mogą przynosić choroby i pasożyty.

Karmnik ustawiamy na otwartej przestrzeni, tak aby znajdujące się w nim ptaki miały dobrą widoczność i w odpowiednim momencie mogły wypatrzeć z niego zagrożenie. Wskazane jest, aby w pobliżu ustawić poidełko. W okresach silnych mrozów dostęp do wody jest ważny, ale trzeba regularnie sprawdzać, czy ona nie zamarzła.

Czym karmić ptaki?

Ptakom nie wolno podawać pieczywa, ponieważ zawiera ono sól i konserwanty, a nasi skrzydlaci bracia mają ograniczone możliwości wydalania soli. Podawanie chleba może powodować u nich m.in. kwasicę – magazynowanie dużej ilości kwasów w organizmie, zespół anielskiego skrzydła – zwyrodnienie stawów, które sprawia, że skrzydła coraz bardziej się wykrzywiają; uszkodzenia nerek, odwodnienie organizmu itp.

Można podawać gotowe mieszanki dla ptaków lub przygotować samodzielnie kulę z nieprzetworzonego (niesłonego) smalcu z ziarnami.

Sikorki chętnie przylecą do karmnika na pyszną słoninkę, ale tu też trzeba pamiętać, że może ona wisieć maksymalnie dwa tygodnie. Po tym czasie trzeba ją wyrzucić, bo jest zjełczała.

Wsypujemy również do karmika suche nasiona, zboża, np. proso, owies, pszenicę, jęczmień, słonecznik, dynię, kukurydzę, rzepak, rzepik, płatki zbożowe z wyżej wymienionych zbóż, kaszę – jęczmienną, gryczaną. Im bardziej urozmaicone pożywienie, tym ciekawsze obserwacje.

Jak widać, posiadanie karmnika to ogromna odpowiedzialność, ale także ogromna satysfakcja z obserwacji ptaków.

(RED)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK