Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Istota kursów pierwszej pomocy

2021-12-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Istota kursów pierwszej pomocy
Istota kursów pierwszej pomocy
BETA

Nigdy nie wiadomo, kiedy wiedza z zakresu ratowania ludzkiego życia bądź zdrowia okaże się konieczna. Warto zatem znać podstawy pierwszej pomocy, przechodząc odpowiednie kursy.

Pracodawca musi przeszkolić pracowników w zakresie pierwszej pomocy, jednak przepisy nie precyzują, ilu. Ma to być minimum jeden pracownik na zmianie. Zgodnie z art. 207 § 1 kp pracodawca jest zobowiązany do przekazywania informacji o zagrożeniach dla zdrowia i życia, występujących na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii lub innych zagrażających życiu bądź zdrowiu niebezpieczeństw.

Musi też informować o działaniach ochronnych i zapobiegawczych, podejmowanych w celu eliminacji tych zagrożeń. Pracownicy powinni też wiedzieć, kto został wyznaczony do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania działań w zakresie zwalczaniu pożarów i ewakuacji. W tym celu jawne dla nich muszą być imiona i nazwiska wyznaczonych osób, ich miejsce wykonywania pracy oraz numer telefonu służbowego lub innego środka komunikacji elektronicznej.

Art. 224 kp mówi, że pracodawca prowadzący działalność, która stwarza możliwość wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia pracowników, ma podjąć działania zapobiegające tym niebezpieczeństwom. Musi zatem zapewnić odpowiednie do rodzaju zagrożeń urządzenia i sprzęt ratowniczy oraz ich obsługę przez należycie przeszkolone osoby. Poszkodowani mają też mieć zapewnione udzielenie im pierwszej pomocy.

Obsługa punktów i apteczek na każdej zmianie powinna być powierzana wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy. W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy wyznaczonych i przygotowanych do tego pracowników. Punkty pierwszej pomocy i miejsca usytuowania apteczek powinny być odpowiednio oznakowane, zgodnie z Polską Normą, i łatwo dostępne.

Pracodawca uchylający się od przeprowadzenia wymaganych kursów może ściągnąć na siebie poważne konsekwencje, bowiem zgodnie z art. 283 § Kp „Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł”.

Przepisy nie normują programu kursu pierwszej pomocy ani warunków jego ukończenia. Organizator przygotowuje zaświadczenie według opracowanego przez siebie wzoru graficznego, bez terminu ważności. Takie szkolenie jest częścią obowiązkowego okresowego szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy, więc powinno zostać przeprowadzane z częstotliwością tożsamą do niego, tj. co 3 lub 5 lat, zależnie od wykonywanej pracy. Natomiast samo wyznaczenie pracownika do udzielania pierwszej pomocy na podstawie Kp jest bezterminowe.

MATEUSZ BABIARZ

BM BHP EXPERT

609 150 476

 

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK