Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Premier Morawiecki na otwarciu Milickiego Centrum Wsparcia!

2021-09-27
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności Milicz
  4. /
  5. Premier Morawiecki na otwarciu...
Premier Morawiecki na otwarciu Milickiego Centrum Wsparcia!
TAPAS

Milicz poczynił wielki krok w kierunku niesienia pomocy i zapewniania rozwoju osobom niepełnosprawnym. W piątek dokonano bowiem uroczystego otwarcia nowej placówki terapeutycznej – Milickiego Centrum Wsparcia CAPITOL. Na to wydarzenie przybył premier Mateusz Morawiecki!

 

Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych to organizacja, która od lat prężnie działa, skupiając w swych szeregach wielu wykwalifikowanych specjalistów. Ich założeniem jest, by niepełnosprawnym żyło się lżej, w szczególności mają na uwadze los najmłodszych. Wieloletnia praca członków stowarzyszenia przyczyniła się do zmiany postrzegania osób niepełnosprawnych w lokalnej społeczności i instytucjach, dzięki czemu Milicz stał się im bardziej przyjazny.

Działania MSPDiON nie ograniczają się jednak tylko do gminy czy powiatu. Opieką obejmowani są dzieci, młodzież i dorośli z północno-wschodniej części Dolnego Śląska oraz ościennych powiatów z województwa wielkopolskiego. Organizacja prowadzi Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy, Warsztat Terapii Zajęciowej, Powiatowy Ośrodek Wsparcia, mieszkanie treningowe oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, w skład którego wchodzą Ośrodek Wczesnej Interwencji i Poradnia Rehabilitacyjna. Od piątku do tej bogatej listy można dopisać także Milickie Centrum Wsparcia CAPITOL, które rozszerzy działania adresowane szczególnie do dzieci, pozwalając na wcześniejsze diagnozy i terapie, usprawniając chociażby proces rozpoznania autyzmu. Warto zaznaczyć, że stowarzyszenie niesie pomoc już dla dzieci w trzecim tygodniu życia.

Otwarcie centrum wsparcia to przełomowe wydarzenie w historii MSPDiON. – 30 lat temu jeździliśmy do Niemiec i patrzyliśmy, jak tam wygląda wczesna interwencja. Dziś mamy świadomość, że to Niemcy, i nie tylko, mogą przyjeżdżać do nas, by zobaczyć, jak prawidłowo opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi, które dopiero przyszły na świat – oznajmiła Alicja Szatkowska, prezes stowarzyszenia.

Następnie głos zabrał prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, opowiadając o szacunku i równości szans. – Akceptacja, szacunek, równe szanse. Myślę, że wszyscy chcemy, aby każdy Polak doświadczył właśnie tego. Żebyśmy wszyscy traktowali się z szacunkiem i stwarzali równe szanse do takiego stopnia, jak to tylko możliwe – rozpoczął premier. Podziękował też wszystkim zaangażowanym w powstanie placówki i dotychczasowe działania na rzecz osób niepełnosprawnych. – Pracujecie nie tyle nad opieką, co nad kompleksową, całościową opieką. Wcześniej miałem okazję być wyedukowanym w zakresie potrzeb wczesnej interwencji i diagnozy spektrum autyzmu. To wszystko daje dużo większe szanse na bardziej prawidłowy rozwój, na odnalezienie się w życiu przez osoby z niepełnosprawnościami – kontynuował M. Morawiecki.

Premier podkreślił też wagę wzmacniania wsparcia, przypominając o przyjęciu przez Radę Ministrów rozwiązania, które zakłada zwiększenie wydatków na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o ponad 800 milionów złotych. – Choć odrobinę możemy pomóc tym ludziom, którzy często tak strasznie są pokrzywdzeni przez los. Wczuć się choć trochę, zrozumieć lepiej, wykazać się empatią, wyczuciem, dobrym słowem, gestem. Chyba na tym właśnie polega solidarność – podsumował szef rządu.

Ważną kwestię dopowiedział pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych – Paweł Wdówik. – Państwo dają przykład nowego podejścia, gdzie nie ma „nasi biedni… pochylamy się”, tylko dostrzega się wartość każdego człowieka, nawet jeśli on może trochę mniej – stwierdził wiceminister.

Dyrektor MCW CAPITOL i sekretarz zarządu stowarzyszenia – Agnieszka Szatkowska-Paterek – odniosła się do historii działań Ośrodka Wczesnej Interwencji, przypominając, iż w pełnym wymiarze funkcjonuje on od 1997 roku z inicjatywy dr Barbary Ciereszko-Kowalczyk. Od początku zakładano, że dzieci będą przyjmowane przez specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu jedna wizyta daje rodzicom spójną diagnozę. Założenie to kontynuuje się do dziś, jednak rosnąca liczba podopiecznych spowodowała problemy lokalowe i konieczność powiększenia placówki.

– W ostatnim czasie na całym świecie wzrasta liczba dzieci ze spektrum autyzmu, tak jest i u nas. Jak w każdym zaburzeniu rozwojowym najważniejsze jest tu możliwie jak najszybsze rozpoczęcie działań terapeutycznych. Jednak aby to było możliwe, niezbędna jest szybka i skuteczna diagnoza – zaznaczyła dyrektor MCM. A. Szatkowska-Paterek podziękowała przy okazji Edycie i Tomaszowi Defratykom za empatię i chęć niesienia pomocy. Właściciele dawnego kina przekazali bowiem stowarzyszeniu do użytku parter lokalu i zaoferowali dostosowanie go do potrzeb dzieci. Dzięki temu powstały gabinety spełniające najwyższe standardy i umożliwiające terapie dla dzieci z wszelakimi niepełnosprawnościami, od najmłodszych lat. – To szczególnie bliskie memu sercu miejsce, które czekało na nową historię. Pamiętajmy, że każde dziecko uśmiecha się w tym samym języku, ale w tym samym też płacze. Życzę uśmiechu, dobra i miłości – podsumowała E. Defratyka.

(MS)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK