Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Sybiracy zostali upamiętnieni

2021-09-20
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności Milicz
  4. /
  5. Sybiracy zostali upamiętnieni
Sybiracy zostali upamiętnieni
AGRO INTEGRACJA

17 września przy alei Spacerowej w Miliczu miało miejsce uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika Sybiraka. Przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń i szkół, przy asyście wojskowej i pocztów sztandarowych, upamiętnili tragiczny los Polaków wywiezionych na Sybir w wyniku agresji Związku Sowieckiego 17 września 1939 roku.

 

Uroczystość poprzedziła Msza święta w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli, którą odprawił ks. proboszcz Zbigniew Słobodecki. Następnie wszyscy przeszli na aleję Spacerową, gdzie przy wojskowej asyście honorowej i z towarzyszeniem Milickiej Orkiestry Dętej złożono wiązanki kwiatów i oficjalnie odsłonięto miejsce pamięci Polaków wywiezionych na Syberię.

Słowa podziękowania za tę inicjatywę wygłosił Czesław Herba – mieszkający w Krotoszynie przedstawiciel Sybiraków. Milicka Grupa Rekonstrukcyjna, w celu przybliżenia tragizmu wydarzeń sprzed wielu lat, przygotowała scenkę historyczną. Po uroczystości poświęcenia pomnika Sybiraka w sali widowiskowej Ośrodka Kultury prof. Stanisław Srokowski wygłosił prelekcję „Dramat Kresów i wywózki na Sybir”. Wykład poprzedziła pieśń w wykonaniu Krystiana Karolewskiego.

Fundatorem pomnika Sybiraka jest prezes Związku Sybiraków w Miliczu – Alicja Herbut z mężem. Idea powstania pomnika zrodziła się w jej głowie tuż po śmierci ojca, który przez blisko 30 lat stał na czele Związku Sybiraków w Miliczu. Pragnął on, aby w mieście pozostał jakiś znak pamięci po Sybirakach. Pomysł ów spotkał się z uznaniem burmistrza Piotra Lecha, który wskazał miejsce usytuowania kamiennej rzeźby, a koszty przygotowania fundamentu oraz montażu poniosła w całości gmina Milicz. Pomnik stanął 23 października 2020, jednak panująca wówczas pandemia i restrykcyjne obostrzenia uniemożliwiły uroczystą celebrację jego odsłonięcia i poświęcenia.

17 września 1939 r. walczącą z hitlerowskimi Niemcami Polskę zaatakowała od wschodu Armia Czerwona. Najeźdźcy podzielili między siebie strefy okupacyjne. Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczpospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i bardzo szybko stali się ofiarami terroru. Żołnierze polscy uznani zostali za więźniów i zamknięci w obozach. Na ponad 21 tysiącach oficerów dokonano zbrodni wojennej. Egzekucje te noszą wspólną nazwę Zbrodni Katyńskiej.

Polska ludność cywilna w znacznej ilości została zesłana na wschód ZSRR. Wielkie deportacje całych rodzin, a głównie kobiet i dzieci, poprzedzone były licznymi aresztowaniami mężczyzn, ojców rodzin. Represje można było podzielić na dwie grupy – obejmujące wojskowych oraz obejmujące ludność cywilną. Deportowanych przewożono w wagonach towarowych z zakratowanymi oknami, do których ładowano po 50 osób, a czasami więcej. Podróż na miejsce zsyłki trwała niekiedy nawet kilka tygodni. Warunki panujące w czasie transportu były przerażające, ludzie umierali z zimna, głodu i wyczerpania. Ci, którym udało się dotrzeć na miejsce zsyłki, zostali poddani niewolniczej pracy, w nędzy, chorobie i głodzie. Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono w sumie 1,35 mln Polaków. Celem była eksterminacja elit oraz ogółu świadomej narodowo polskiej ludności, represje miały rozbić społeczną strukturę, dostarczając jednocześnie totalitarnemu sowieckiemu imperium siłę roboczą.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK