Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Istota instruktaży BHP

2021-09-14
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Istota instruktaży BHP
Istota instruktaży BHP
TAPAS OFERTA ŚWIĄTECZNA

Szkoleń z zakresu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie należy ani pomijać, ani lekceważyć. Po pierwsze – wiedza może uratować ludzkie zdrowie lub życie, po drugie – pracownikom i pracodawcom grożą surowe kary za niepoddanie się kursowi.

 

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy oraz dbanie o aktualną wiedzę zatrudnionych to obowiązek pracodawcy. Wyróżnia się szkolenie wstępne, czyli pierwszy kontakt pracownika z zagadnieniami dotyczącymi BHP w nowym miejscu pracy, a także szkolenia okresowe, które mają aktualizować wiadomości przeszkalanych pracowników. Szkolenia są oczywiście obowiązkowe. Każdy pracownik musi przejść wstępny instruktaż – ogólny i stanowiskowy – już w dniu zatrudnienia. Następnie przed upływem 6 lub 12 miesięcy czeka go kurs okresowy. Szkolenie okresowe, w zależności od wykonywanego zawodu, powtarza się co rok, trzy, pięć lub sześć lat. Obowiązkiem pracodawcy jest terminowe zapewnienie kolejnej aktualizacji wiedzy.

Obligatoryjność szkoleń BHP znajduje przełożenie w sankcjach dla pracodawcy za ich niezorganizowanie. Nad kontrolą aktualności tychże kursów czuwa Państwowa Inspekcja Pracy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kara dla zatrudniającego może wynieść od 1 do 30 tys. zł. Warto też podkreślić, iż pracownik może odmówić wykonywania pracy, jeśli jej warunki nie odpowiadają przepisom i stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Problem z przestrzeganiem terminowości szkoleń z zakresu BHP pojawia się nierzadko. Główną przyczynę stanowi z reguły bardzo długi okres ważności kursów, co sprawia, że dość łatwo zwyczajnie przeoczyć określoną datę. Nie usprawiedliwia to jednak pracodawców w przypadku kontroli inspektorów. Na pytanie, co zrobić w przypadku niedotrzymania terminu instruktażu, odpowiedź okazuje się bardzo prosta – należy przeprowadzić szkolenie niezwłocznie.

Jak wiadomo, do przeszkolenia musi dojść nie tylko z woli pracodawcy, ale i pracownika. Można zatem spytać, co w sytuacji, gdy ten unika kursów, przykładowo uporczywie nie przychodząc na szkolenia. Otóż dający pracę może i powinien wówczas wyciągnąć konsekwencje. Trzeba pamiętać, że szkolenia z tego zakresu odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Zatem niepojawienie się na instruktażu oznacza niestawiennictwo w pracy i musi być poparte urlopem lub zwolnieniem lekarskim. Kary, jakie może wymierzyć pracodawca to upomnienia, nagany lub pociągnięcie do odpowiedzialności finansowej. Dodatkową opcję stanowi odsunięcie od wykonywanego stanowiska.

Bezpieczeństwo i higiena pracy, jak mówi nazwa, mają na celu zwiększenie świadomości i przeciwdziałanie niebezpiecznym sytuacjom. Dlatego warto terminowo kontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie, zanim dojdzie do nieszczęścia.

MATEUSZ BABIARZ

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK