Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Czerwony protest

2021-09-10
Czerwony protest
TAPAS

W piątek, 10 września, pracownicy Sądu Rejonowego w Krotoszynie zorganizowali manifestację. Tym samym wyrazili solidarność z pracownikami sądów i prokuratur, którzy zorganizowali akcje protestacyjną w Warszawie. Żądają poprawy warunków pracy, walki z mobbingiem i podwyżek płacowych.

 

Organizatorem głównych protestów w Warszawie były związki zawodowe, zrzeszające pracowników sądów i prokuratur. O godzinie 10.00 uczestnicy wyruszyli z ronda Dmowskiego w kierunku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Motywem przewodnim manifestacji jest kolor czerwony, dlatego spora część protestujących ubrana jest na czerwono.

Manifestanci domagają się spełnienia następujących postulatów: podwyżka wynagrodzeń od stycznia 2022 roku o wskaźnik co najmniej 12 procent, zwiększenie liczby etatów administracji, obsługi i asystentów, stop mobbingowi w miejscu pracy, wprowadzenie systemu mnożnikowego wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur w 2022 roku, powrót do prac nad Ustawą o modernizacji prokuratury w 2022 roku.

– Prezydium Krajowego Zarządu KNSZZ „Ad Rem” we Wrocławiu stanowczo żąda wskaźnikowego podwyższenia wynagrodzeń o co najmniej 12% dla wszystkich grup pracowniczych, zatrudnionych w sądach, to jest pracowników administracyjnych, pracowników obsługi, asystentów sędziów, referendarzy sądowych, kuratorów sądowych, specjalistów OZSS, a także sędziów i asesorów sądowych. Wszystkie grupy zawodowe wykonujące swoją pracę w sądach wykonują zadania, do których wobec obywateli zobowiązało się państwo. Nie zgadamy się na tworzenie sztucznych podziałów i kreowanie konfliktów pomiędzy nami, ponieważ wszyscy wspólnie tworzymy jedność i tylko razem jesteśmy w stanie zapewnić sprawne funkcjonowanie sądów. Truizmem wręcz jest konstatacja, że miernikiem oceny funkcjonowania państwa i jego sprawności jest jakość zapewnionych usług na rzecz społeczeństwa. To zaś warunkowane jest odpowiednim sposobem zarządzania jednostkami, które to usługi te w imieniu państwa na rzecz jego obywateli świadczą. Wyjątkowość sytuacji sądów jest o tyle istotna, że wyróżnia je spośród innych działów sfery budżetowej aspekt bezwzględnego kształtowania stosunków społecznych, rodzinnych, cywilnych, gospodarczych czy karnych. Działalność sądów wkracza głęboko i w sposób stały w bieżące, codzienne życie każdego obywatela z mocą kształtującą i wpływającą na przyszłe decyzje finansowe i życiowe. Dlatego też sądy muszą być sprawne, niezależne i dobrze zorganizowane. Organizacja to pojęcie szerokie i dotyczy tak przepisów regulujących wewnętrzne struktury i biurowość, jak i właściwej liczbowo obsady kadrowej, zdolnej udźwignąć ciężar obsługi 18 milionów spraw rocznie, oraz poszanowania i godnych warunków pracy, wolnej od zjawiska mobbingu, w tym także mobbingu organizacyjnego. My pracownicy doświadczamy obecnie także mobbingu następczego, który wywołany jest wakatami sędziowskimi, co odbija się niedostosowanym wskaźnikiem liczby etatów i nadmiernym obciążeniem obowiązkami nie do wykonania w godzinach pracy. Jesteśmy zmuszani do wykonywania pracy w nadgodzinach przybierających kształt „niewidzialnych”, bo w ewidencji zaznaczamy wyjście z pracy, a de facto pracujemy do późnych godzin wieczornych – czytamy w oświadczeniu związku zawodowego pracowników sądu.

– Należy dodatkowo wskazać na konieczność podniesienia kwot przewidzianych na wynagrodzenia dla urzędników i innych pracowników prokuratury oraz asystentów, tak, aby możliwe było zagwarantowanie wzrostu wynagrodzenia w tej grupie zawodowej na poziomie 12%, co pozwoliłoby na dostosowanie poziomu płac do obecnej sytuacji rynkowej. Ukształtowanie tego wskaźnika w aktualnym projekcie na poziomie 4,4 % po dwumiesięcznych akcjach protestacyjnych pracowników prokuratury i sadów należy uznać za całkowicie nie do zaakceptowania. Jest to też przyczyna, dla której 10 września 2021 r. ulicami Warszawy przejdzie pod Kancelarię Rady Ministrów demonstracja pracowników prokuratury i sądów. Przedstawiając niniejsze stanowisko, chciałbym z całą stanowczością podkreślić, że to polska prokuratura stała się kołem zamachowym korzystnej sytuacji budżetu państwa, podejmując zdecydowaną walkę z mafiami wyłudzającymi podatek VAT. Jeśli przychody Skarbu Państwa z tego tytułu wzrosły w relacji do 2015 r. o ponad 60 miliardów złotych, to jest to w dużej mierze efekt pracy tysięcy prokuratorów oraz wspomagających ich urzędników, asystentów, specjalistów i pracowników obsługi. To pokazuje, że warto inwestować w prokuraturę i jej kadry, bo jest to inwestycja o bardzo wysokiej stopie zwrotu – zakomunikował w piśmie wystosowanym do Ministerstwa Finansów prokurator Jacek Skała, przewodniczący prezydium związku zawodowego prokuratorów i pracowników prokuratur.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
BGP 2023