Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Święto honorowych dawców krwi

2017-12-05
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Święto honorowych dawców krwi
Święto honorowych dawców krwi
AGRO INTEGRACJA

Pod koniec listopada w restauracji Ratuszowa odbyło się coroczne spotkanie honorowych dawców krwi z terenu powiatu krotoszyńskiego. Uroczystość była wyrazem wdzięczności i uznania dla krwiodawców za wspaniałą postawę, bezinteresowność i ogromne pokłady altruizmu.

 

Członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz klubu działającego przy Oddziale Rejonowym PCK w Krotoszynie spotkali się, by wspólnie świętować Dni Honorowego Krwiodawstwa. Na uroczystość przybyli także bryg. mgr inż. Tomasz Niciejewski – zastępca komendanta powiatowego PSP, burmistrz Franciszek Marszałek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Krotoszynie Zofia Jamka czy Krzysztof Kasprzak – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego.

W trakcie spotkania wystąpiły dzieci ze szkolnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Krotoszynie oraz Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej w Krotoszynie z programem słowno-muzycznym o tematyce honorowego krwiodawstwa i PCK.

Krzysztof Kierzek, radny miejski, w swoim wystąpieniu omówił działalność PCK w Krotoszynie. – Czerwonokrzyskie Święto Darczyńców Zdrowia i Życia to święto tych wszystkich, którzy, dzieląc się z innymi swoją krwią, ratują zdrowie i niejednokrotnie życie drugiemu człowiekowi – mówił K. Kierzek. – To wyjątkowe święto wyjątkowych ludzi. Oddawanie krwi jest bardzo szlachetnym czynem. Osoba zdrowa może w ten sposób pomóc tym, którzy tej krwi potrzebują.

W Polsce krew oddaje się tylko honorowo, czyli bezpłatnie. Można to zrobić w stacjonarnych stacjach krwiodawstwa lub w specjalnych autobusach, które często towarzyszą akcjom promującym oddawanie krwi. Jednorazowo pobiera się od dawcy 450 ml krwi, a taka ilość nie powoduje żadnych skutków ubocznych u oddającego.

Już po pierwszym oddaniu krwi stajemy się honorowym dawcą. Jeżeli będziemy oddawać krew regularnie, możemy otrzymać odznaczenie Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.

– „Oddając krew – darujesz życie”- to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od 59 lat, od czasu, gdy PCK zajął się organizacją i propagowaniem honorowego krwiodawstwa oraz uświadamianiem znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego – podkreślił K. Kierzek. – Co prawda, za sprawy związane z przetwarzaniem krwi odpowiada służba krwi podległa Krajowemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, jednak planowane i rytmiczne zaopatrzenie regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa w życiodajną krew możliwe jest przede wszystkim dzięki honorowym dawcom.

W ciągu roku Rejonowa Rada Honorowych Dawców Krwi, wraz z prezesami klubów oraz służbą krwi, zorganizowała osiem otwartych akcji poboru krwi, pozyskując w ten sposób 190,350 litrów. Przeprowadzono je w czterech szkołach ponadgimnazjalnych w Krotoszynie i jednej w Koźminie Wlkp. Akcje poprzedzone były prelekcjami na temat krwiodawstwa. W tych placówkach pozyskano łącznie 93,150 l. W punkcie poboru, mieszczącym się w budynku krytej pływalni Wodnik, oddano 920,1314 l krwi i 510,306 l osocza, czyli więcej niż w latach ubiegłych.

Dni Honorowego Krwiodawstwa były doskonałą okazją do wręczenia krwiodawcom odznaczeń i wyróżnień. Funkcjonariusz KP PSP, st. asp. Grzegorz Goliński, otrzymał Odznakę Honorową IV stopnia za zaszczytne zasługi w realizacji humanitarnych celów PCK.

Oddział Rejonowy PCK oraz Rejonowa Rada Honorowych Dawców Krwi w 2017 roku sporządziła wnioski o nadanie odznaczeń państwowych po oddaniu 25, 30 i 40 litrów krwi, które miały być wręczone 2 grudnia w Poznaniu. Otrzymali je Bogusław Aleksandrzak, Mieczysław Swora, Tomasz Hołoga, Dariusz Małecki, Daniel Strauchman, Krzysztof Włoch.

Na uroczystości wręczono również odznaki honorowe PCK osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju organizacji oraz honorowego krwiodawstwa. W ten sposób wyróżniono Sławomira Stojewskiego (odznaka I stopnia), Ryszarda Czuszke (odznaka IV stopnia), Grzegorza Golińskiego (odznaka IV stopnia) i Zbigniewa Kowalskiego (odznaka IV stopnia). Symbolicznym upominkiem podziękowano również osobom odznaczonym Krzyżem Zasługi Wojewody Wielkopolskiego po oddaniu 25 i więcej litrów krwi, a także 18 i 12 litrów, jak również tym, którzy byli najaktywniejsi w mijającym roku.

Na przyszły rok planowane są obchody 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa w PCK, a już w styczniu 2019 roku PCK świętować będzie 100-lecie. – Naszym wielkim marzeniem, a właściwie celem jest, aby sztandar naszej organizacji uświetnił uroczystości związane z obchodami tych rocznic – oznajmił K. Kierzek. – Mamy sztandar ufundowany przez społeczeństwo Krotoszyna w 1968 roku, czyli prawie 50 lat temu. Na używanie go nie pozwala jego stan faktyczny, a ponadto jest niezgodny z obowiązującymi normami. Pozwolę sobie w tym momencie zaapelować do członków PCK i wszystkich ludzi dobrej woli oraz do instytucji o pomoc w zebraniu środków na gruntowną renowację lub zakup nowego. Koszt tego przedsięwzięcia to od 3,5 do 6,5 tys. zł. Zasadnym byłoby zostawienie 50-letniego sztandaru, jako eksponatu historycznego, gdyż po renowacji i tak nie będzie spełniał wszystkich norm, a straci na wartości historycznej. Pragnę państwa zapewnić, że nie wyciągamy biernie ręki, albowiem wśród członków PCK udało się już zebrać ponad 1500 zł. Wierzymy, że tych, którzy zechcą wesprzeć tę inicjatywę, nie zabraknie, za co z góry serdecznie dziękujemy – powiedział K. Kierzek.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK