Nie chcą ograniczania budownictwa mieszkaniowego
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Samorząd
- /
- Nie chcą ograniczania budownictwa...
Rozdrażewscy radni przyjęli na sesji apel, w którym domagają się zmiany zapisu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych na taki, który stworzy możliwość budowania obiektów mieszkalnych lub budynków o funkcji mieszanej.
Apel został skierowany do marszałek sejmu, marszałka senatu, prezesa oraz wiceprezesów Rady Ministrów, ministra klimatu i środowiska oraz kilku posłów. Rada Gminy Rozdrażew apeluje o zmianę ustawy z dnia 20 maja 2016 roku o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Wniosek dotyczy artykułu ustawy, który reguluje minimalną odległość od elektrowni wiatrowych, w których mogą być lokalizowane i budowane obiekty mieszkalne bądź budynki o funkcji mieszanej, w którą wchodzi funkcja mieszkaniowa jako dziesięciokrotność całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej. Istniałaby wówczas możliwość budowy bez potrzeby opracowywania czasochłonnych i kosztownych planów miejscowych, które wprowadzają tę możliwość.
– Uregulowania dotyczące odległości i lokalizacji budynków mieszkalnych od elektrowni wiatrowych sprawiają, że znaczna część obszaru gminy, na którym zlokalizowane są elektrownie wiatrowe lub wydane są pozwolenia na ich budowę, jest pozbawiona możliwości rozwojowych w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Inwestor budujący dom mieszkalny jest świadomy, że w jego sąsiedztwie znajduje się elektrownia wiatrowa (lub powstanie) i to on powinien mieć możliwość decydowania o tym, czy takowe sąsiedztwo mu odpowiada i powinien być to jego swobodny wybór, a nie zakaz ustawowy – czytamy w apelu.
Rozdrażewscy radni zaproponowali usunięcie zapisu ustawy bądź jego zmianę na taki, który umożliwi powstanie zabudowań w odległości nie mniejszej niż 500 m od elektrowni wiatrowej. Zgodnie z wieloma opracowaniami naukowymi jest to uśredniona minimalna odległość od lokalizacji turbiny, gwarantująca spełnianie norm dotyczących hałasu w odniesieniu do zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zagrodowej.
– Zwracamy się z prośbą o podjęcie w trybie pilnym inicjatywy ustawodawczej, polegającej na wprowadzeniu zaproponowanych przez Radę Gminy Rozdrażew zmian do przedmiotowej ustawy, aby uchronić jednostki samorządu terytorialnego od zablokowania możliwości rozwojowych w zakresie budownictwa mieszkaniowego, a tym samym od stagnacji i zubożenia społeczeństwa, czego wynikiem będzie brak perspektyw na obszarach szczególnie rolniczych, których w znacznie przeważającej mierze dotykają aktualnie obowiązujące unormowania prawne, zawarte w przedmiotowej ustawie – napisano w apelu, który Rada Gminy w Rozdrażewie przyjęła jednogłośnie.
(LENA)
Comments are closed