Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

O korzyściach płynących z zabiegów w komorze hiperbarycznej

2021-04-19
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. O korzyściach płynących z...
O korzyściach płynących z zabiegów w komorze hiperbarycznej
BANASZAK

Rozmawiamy z Ewą Szczepanek-Talagą, właścicielką firmy FizjoActiv.

 

Wkrótce Pani firma oferować będzie zabiegi w komorze hiperbarycznej. Proszę wyjaśnić naszym Czytelnikom, co to takiego.

– Komora hiperbaryczna to np. balon wyposażony w szereg zaworów dolotowych, spustowych i bezpieczeństwa, w którym – w pozycji leżącej lub siedzącej – można się relaksować, wdychając stuprocentowy tlen, podawany przez maskę tlenową. Panuje w niej wyższe ciśnienie niż atmosferyczne, na poziomie 1,5 ATA. W komorze są okna, przez które można kontaktować się z wykwalifikowaną osobą obsługującą. Do niektórych balonów hiperbarycznych mogą wchodzić dwie osoby.

Co to jest hiperbaria?

– Hiperbaria jest stosunkowo nową dziedziną medycyny, zajmującą się wpływem ciśnienia wyższego niż atmosferyczne na organizm ludzki, a także wykorzystaniem korzystnych biologicznie efektów podwyższonego ciśnienia dla celów leczniczych.

Na czym polega zabieg w takiej komorze?

– Tlenoterapia hiperbaryczna polega na dostarczaniu do organizmu bardzo dużej ilości czystego tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia. Podczas zabiegu wtłaczany do komory tlen dociera do chorych i niedotlenionych tkanek i narządów, co wpływa na ich poprawne funkcjonowanie, wspomagając jednocześnie leczenie wszelkich schorzeń, chorób oraz gojenie ran. To jedna z najbardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała. Tlenoterapia hiperbaryczna znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, stanowiąc w niektórych jednostkach chorobowych podstawową formę terapii, w innych będąc użyteczna jako leczenie wspomagające. Głównymi wskazaniami do hiperbarycznej terapii tlenowej są np. zatrucie tlenkiem węgla, choroba dekompresyjna, infekcje wywołane bakteriami beztlenowymi i tlenowymi, trudno gojące się rany, ostre niedotlenienie tkanek miękkich, zapalenie kości i szpiku kostnego, oparzenia termiczne, ostra utrata słuchu, niedokrwistość znacznego stopnia, grzybice, niedowłady i porażenia nerwów, migrenowe bóle głowy, zawał serca, choroby naczyń mózgowych, stwardnienie rozsiane i mózgowe porażenie dziecięce. Terapia ma bardzo dobre efekty w przeróżnych dolegliwościach ze strony układów krążenia, oddechowego, ruchu, trawiennego, moczowego, nerwowego, endokrynnego. Pomaga także w schorzeniach skóry i błon śluzowych.

Ile zabiegów w takiej komorze się zaleca?

– Ilość zabiegów uzależniona jest od stanu zdrowia. Na duże wzmocnienie po sporym ubytku zdrowotnym zaleca się 20 sesji. Na regenerację wystarczy około 10. Sesje terapeutyczne trwają przeważnie 60 lub 90 minut.

Na koniec proszę powiedzieć, czy tlenoterapię w komorze hiperbarycznej można stosować u osób, które przechorowały COVID-19?

Jak najbardziej. Bardzo dużo osób po przejściu COVID-19 ma wiele powikłań. np. słabsza wydolność organizmu, szybciej się męczą, często nie przejdą 2-3 pięter schodów czy z powodu tzw. mgły mózgowej zapominają, co właśnie mieli wykonać. Komora hiperbaryczna jest idealną dla tych osób formą terapii, ponieważ poprzez odpowiednie dostarczenie tlenu do zmienionych chorobowo komórek przyspiesza ich regenerację. Po każdym ciężkim przechorowaniu COVID-19 zalecam jednak konsultacje z lekarzem przed przystąpieniem do zabiegów w komorze.

Comments are closed

YouTube

Archiwum
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
BGP 2023