Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

30 lat spółki Las-Kalisz w Tomnicach!

2021-04-13
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. 30 lat spółki Las-Kalisz...
30 lat spółki Las-Kalisz w Tomnicach!
TK DACHY
MATERIAŁ SPONSOROWANY

W trudnym czasie pandemii przyszło obchodzić okrągłe, bo trzydzieste urodziny spółce Las-Kalisz z Tomnic. Firma, która specjalizuje się w przetwórstwie dziczyzny i mięsa królika, powstała w marcu 1991 roku na fali transformacji ustrojowej. Przemiany własnościowe w kolejnych latach skończyły się przejęciem spółki przez rodzinę Tarnawskich z Krotoszyna w 2014 roku.

 

Dziś Las-Kalisz jest jednym z najbardziej liczących się w naszym kraju przedsiębiorstw skupujących i przetwarzających dziczyznę. Sukcesywnie zwiększa także przerób mięsa króliczego. Produkty spod Krotoszyna poza polskim rynkiem (dania z dziczyzny z Tomnic znajdują się w kartach dań wielu naszych lokalnych restauracji) trafiają do państw niemal całej zachodniej Europy.

Historia zakładu sięga jednak znacznie dalej niż wspomniane trzy dekady. Już w 1932 r. w Tomnicach założono pierwszą w Polsce fermę lisów srebrzystych Marianny i Bruno Bidermannów. Po wojnie została ona znacjonalizowana, a w latach 70. państwowy właściciel przeorganizował profil produkcji zakładu. Włączono go w strukturę Kaliskiego Przedsiębiorstwa Produkcji Leśnej „Las” (łatwo odgadnąć pochodzenie obecnej nazwy firmy, które może niektórych wprowadzać w błąd co do jej siedziby) i od tej pory zajął się skupem zajęcy na eksport – zarówno tuszek pochodzących z polowań, jak i żywych szaraków z odłowów w sieci.

Nad organizacją nowej linii przetwórczej czuwał zaczynający wówczas pracę Marian Tarnawski, późniejszy wieloletni prezes spółki. Z czasem cykl produkcyjny dostosowano także do przerobu królików, których sporo skupowano od indywidualnych hodowców – wielu mieszkańców regionu zachowało z tamtych czasów w pamięci wspomnienia z wizyt w Tomnicach. Zresztą do dziś przedsiębiorstwo przez miejscowych nazywane jest po prostu fermą. Wprawdzie firmowa hodowla funkcjonuje w Różopolu, ale przetwórstwo królika niezmiennie stanowi ważną gałąź działalności spółki. Jej drugi filar, czyli dziczyzna zwierzyny grubej – jeleni, danieli, saren czy dzików, to część historii związana już z latami 90.

Ostatnie lata działalności firmy to jej systematyczny rozwój. Przed pięcioma laty zakład przetwórczy został przy wsparciu środków unijnych gruntownie zmodernizowany, znacząco zwiększono wówczas jego możliwości produkcyjne. W trosce o podnoszenie jakości wdrożono międzynarodowy standard IFS Food, weryfikowany corocznym audytem. Obecnie planowana jest już kolejna przebudowa zakładu. A równolegle działaniom firmy towarzyszą intensywne przedsięwzięcia marketingowe.

– W związku z załamaniem eksportu dziczyzny w minionym roku postawiliśmy na popularyzację mięsa zwierząt łownych w polskiej gastronomii. Prowadzimy warsztaty z przyrządzania dziczyzny dla zawodowych kucharzy i promujemy jej walory w internetowych kanałach społecznościowych. Projektowaniem produktów pod kątem restauracji zajmuje się nasz ambasador kulinarny, Adam Chrząstowski. W odpowiedzi na oczekiwania konsumentów, uwięzionych w domach w związku z pandemią, rozwinęliśmy ponadto detaliczną sprzedaż internetową – wymienia Tomasz Tarnawski, prezes firmy.

Największym wydarzeniem jubileuszowym będzie odkładana od zeszłego roku druga edycja Mistrzostw Polski w Dziczyźnie – Memoriału Mariana Tarnawskiego. Najbliższe tygodnie pokażą, kiedy i w jakiej formie się odbędą.

(RED)

 

Macie pamiątki lub wspomnienia związane z firmą Las-Kalisz w całej, blisko 90-letniej historii jej istnienia? Przesyłajcie mailowo zdjęcia oraz opisy na adres pr@las-kalisz.pl. Wszystkie wiadomości zostaną nagrodzone okolicznościowymi upominkami.

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK