Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Nadeszła wiosna – czas na porządki!

2021-03-22
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Nadeszła wiosna – czas...
Nadeszła wiosna – czas na porządki!
GÓRZNY GROUP
MATERIAŁ SPONSOROWANY

To odpowiedni moment na porządki oraz doskonały czas na przygotowanie własnego przydomowego kompostownika, który jest idealnym rozwiązanie do ogrodu. Kompostowników używali już nasi rodzice i dziadkowie, a samo kompostowanie było wykorzystywane kilka tysięcy lat temu.

 

Przygotowany w tym roku kompost posłuży nam podczas przyszłych upraw. Budowa własnego kompostownika nie jest ani skomplikowana, ani trudna – należy jednak pamiętać, by spełniał określone regulaminem kryteria oraz by jego konstrukcja ułatwiała nam późniejsze korzystanie z gotowego już kompostu (np. aby jedna ze ścianek nie była przymocowana na stałe – dzięki temu możemy go otworzyć, gdy będzie już pełen). Jeśli chcemy, możemy również kupić gotowy już kompostownik.

Pamiętajmy – kompostownik to nie śmietnik! W przydomowym kompostowniku możemy gromadzić nie tylko trawę, ale również resztki żywności: odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki), fusy po kawie i herbacie czy skorupki jaj. Pamiętajmy również, aby unikać wrzucania chwastów z nasionami, albowiem gdy będziemy wykorzystywać kompost, to rozsiejemy je po całym ogrodzie.

Istotna jest także lokalizacja kompostownika: nie powinien stać w miejscu zbyt nasłonecznionym oraz przewiewnym (masa będzie zbyt szybko wysychać i nic z niego nie będzie). Kompostowanie, w zależności od wsadu oraz warunków, może trwać od kilku miesięcy do nawet roku. W kompoście należy uwzględniać zarówno świeżo skoszoną trawę, obierki od warzyw, owoców, fusy po kawie czy herbacie, jak również (dla równowagi) liście, gałęzie, ostudzony popiół drzewny, korę czy papier – taka mieszanka zapewni odpowiedni rozkład. Co jakiś czas powstałą pryzmę trzeba też przerzucić: dostarczy to tlenu oraz sprawi, że odpady znajdujące się na dnie nie będą gnić.

Oprócz tego, że mamy swój w pełni naturalny kompost, bez sztucznych nawozów, to przydomowe kompostowanie wiąże się jeszcze z jedną zaletą w postaci zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – w kwocie 3,00 zł od jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.

Pamiętajmy jednak, że jeśli zgłosimy przydomowy kompostownik, musimy liczyć się z niezapowiedzianą kontrolą, która zweryfikuje, czy rzeczywiście go posiadamy.

Należy pamiętać, iż osoby, które chcą skorzystać z ulgi z tytułu posiadania kompostownika, muszą złożyć w biurze EKO SIÓDEMKI deklarację z tym związaną. Od momentu jej złożenia nie można już wystawiać odpadów biodegradowalnych przed posesję ani też wywozić ich do PSZOK-ów.

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK