Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Wystartowały Młodzieżowe Misje Gospodarcze

2021-03-04
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Wystartowały Młodzieżowe Misje Gospodarcze
Wystartowały Młodzieżowe Misje Gospodarcze
PARTNER

Trzecia edycja Młodzieżowych Misji Gospodarczych realizowana jest przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, we współpracy z Wielkopolskim Klastrem Lotniczym. Tym razem odbywa się pod hasłem „Scenariusze przyszłości rozwoju przemysłu lotniczego w subregionie kaliskim”.

 

 

Tegoroczna misja ma na celu promocję branży lotniczej w subregionie jako dobrego miejsca przyszłości zawodowej oraz rozwijanie kompetencji przyszłości u młodzieży.

Czym są zatem Młodzieżowe Misje Gospodarcze? To innowacyjny projekt, w ramach którego dziewięć zespołów, składających się z uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów Akademii Kaliskiej, dzięki współpracy z firmami z branży lotniczej, zaprojektuje scenariusze przyszłości dla lotnictwa, zakładów produkcyjnych oraz pracowników. Dodatkowo młodzież współpracować będzie z ośrodkami zajmującymi się planowaniem przyszłości i trendami. Jedną ze szkół zaangażowanych w projekt jest ZSP nr 3 w Krotoszynie.

– Przygotowanie scenariuszy pozwoli uświadomić uczniom trendy, niepewności związane z przyszłością rozwoju branży lotniczej, a także zaplanować dla niej możliwe drogi postępowania. Firmom natomiast pozwoli na poznanie perspektywy uczniów w zakresie przyszłości ich branży – wyjaśniła Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu. Temat przyszłości i trendów jest obecnie niezwykle aktualny, biorąc pod uwagę chociażby zmiany, jakie w gospodarce, działalności firm i funkcjonowaniu ludzi poczyniła pandemia.

Dzięki aktywnemu udziałowi w Młodzieżowych Misjach Gospodarczych młodzież ma szansę sprawdzić się w wyzwaniach, rozwinąć kompetencje przyszłości i realnie zaplanować dalszą ścieżkę edukacyjną i zawodową.

Misje zainaugurowano 1 marca podczas spotkania online, w którym wzięli udział również goście: Paulina Stochniałek – członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Dorota Kinal – dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

– Pierwszy marca to ustanowiony przez organizację Humanity+ Dzień Przyszłości”, zatem to idealny czas, żeby celebrować to, co nas czeka, do czego dążymy, co chcemy zmieniać. To wyjątkowy czas, aby skupiać w tym dniu takie wydarzenia jak inauguracja Młodzieżowych Misji Gospodarczych, które są pierwszym krokiem w kreowaniu naszej lokalnej przyszłości – stwierdziła P. Stochniałek.

– Młodzieżowe Misje Gospodarcze to forma innowacyjnego doradztwa zawodowego, wychodzącego poza ramy szkolne, poza ramy systemu edukacji. To działanie, w którym dajemy młodym osobom możliwość sprawdzenia się i uczenia podczas rozwiązywania konkretnych zadań, uczymy krytycznego myślenia, podejmowania decyzji, odpowiedzialności za pracę oraz współpracy w zespole – tłumaczyła D. Kinal.

Do udziału w projekcie zgłosiło się w tej edycji aż 63 uczestników, którzy podczas siedmiu wirtualnych spotkań warsztatowych z praktykami będą opracowywać swoje pomysły. W skład każdego zespołu wchodzą uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci Akademii Kaliskiej z Wydziału Zarządzania i Wydziału Politechniki, a także opiekun, w którego rolę wcielają się nauczyciele, doradcy zawodowy i pedagodzy szkolni. Wypracowane scenariusze przyszłości poznamy 30 kwietnia na uroczystej gali podsumowującej projekt.

Tegorocznymi partnerami projektu są: Wielkopolski Klaster Lotniczy, REHAU Polska, Pratt & Whitney Kalisz, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-KALISZ” S.A., Meyer Tool Poland Sp. z o. o., MB Aerospace Technologies (Poland) Sp. z o. o., HS Kalisz Sp. z o. o., ZAP-MECHANIKA Sp. z o. o., Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością.

W inicjatywę zaangażowane są I Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu, III Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wlkp., Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wlkp., Zespół Szkół nr 2 w Ostrzeszowie oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Krotoszynie.

Całość działań finansowana jest z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego poprzez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.

Aktualne informacje z przebiegu projektu znaleźć można TUTAJ.

Więcej informacji na temat działalności CWRKDiZ w Kaliszu TUTAJ.

OPRAC. (ANKA)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK