Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Chcemy godnie czcić pamięć koźmińskich bohaterów!

2021-02-24
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Chcemy godnie czcić pamięć...
Chcemy godnie czcić pamięć koźmińskich bohaterów!
Mayor Ink

We wrześniu minionego roku Szkoła Podstawowa nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp. zainaugurowała obchody 150-lecia istnienia. W tym roku przypada natomiast 115. rocznica strajku szkolnego.

 

Wedle źródeł historycznych początki koźmińskiej szkoły sięgają drugiej połowy XIX wieku. 3 lipca 1869 roku odbyło się poświęcenie „kamienia fundamentalnego” pod budowę placówki. Przedsięwzięcie to zrealizowano bardzo szybko i już we wrześniu 1870 szkołę oddano do użytku.

Niezwykle ważną datą w historii tej placówki był strajk uczniów przeciwko nauczaniu w języku niemieckim. Za początek strajku szkolnego przyjmuje się 19 września 1906 roku, kiedy to najpierw dzieci z klasy I (najwyższej) zwróciły wręczone im podręczniki, a następnie uczynili to uczniowie klasy II. Po wakacjach strajk objął całą szkołę, mimo że 1 października 1906 władze szkolne przywróciły naukę języka polskiego, wstrzymaną w kwietniu.

– Dziś trudno jednoznacznie określić, kto rozpoczął strajk, lecz Jan Wawrzyńczak, który w 1956 roku, w 50. rocznicę, spotkał się z żyjącymi uczestnikami tego wydarzenia, ustalił, na podstawie ich relacji, że inicjatorem protestu był Antoni Gątowski – syn koźmińskiego krawca. To on, za namową Sinieckiego, który był czeladnikiem w warsztacie krawieckim Gątowskiego, wezwał koleżanki i kolegów do strajku. Spotkała go za to dotkliwa kara, którą wymierzył mu sam rektor von Krzywosiński. Wywiezienie syna do rodziny do Śremu uratowało go od zakładu poprawczego – przypomina fakty historyczne Jacek Zawodny, dyrektor SP nr 1 w Koźminie Wlkp.

Do rozszerzenia strajku znacząco przyczynił się powołany tajny komitet, w którym znaleźli się ks. proboszcz Stanisław Łukomski, mecenas Czesław Czypicki, piekarz Jan Kubacki, kupiec Sylwester Podlewski, młynarz Apolinary Styburski i stolarz Szymon Kaczmarek. Komitet służył pomocą rodzicom strajkujących dzieci, zwłaszcza kiedy byli pociągani do odpowiedzialności sądowej. Z jego inicjatywy rodzice zaopatrywali swe dzieci w kartki z napisem: „Moje dziecko nie będzie odpowiadać na lekcji religii po niemiecku, bo nie zna dostatecznie języka niemieckiego.” Kartki te dzieci kładły na katedrze w klasie, co równało się z oświadczeniem, że dziecko przystępuje do strajku.

Uczestnikami strajku szkolnego w Koźminie Wlkp. byli m.in. Stanisława Borowska, Helena Cieszyńska, Wojciech Jaworski, Kazimiera Kotecka, Jadwiga Kubacka, Barbara Kurzawska, Maria Majcherkiewicz, Marianna Piotrowska i Janusz Podlewski. Na pamiątkę tych wydarzeń szkole nadano imię „Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907”.

– Chcemy godnie czcić pamięć koźmińskich bohaterów, dlatego na początku tego roku szkolnego zainaugurowaliśmy obchody 150-lecia, otwierając Szkolną Izbę Pamięci. A we wrześniu 2021 roku, w 115. rocznicę strajku, zapraszamy absolwentów do odwiedzenia ich szkoły z lat młodości, oczywiście jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli – oznajmia J. Zawodny. – Nasza placówka jest nie tylko świadkiem wydarzeń, ale również historii pisanej przez jej uczniów. Możemy zatem być dumni, że jesteśmy wolnym narodem i uczymy się w nowoczesnej szkole, gdzie kultywowane są historia i tradycja – podkreśla dyrektor koźmińskiej Jedynki.

OPRAC. (ANKA)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK