Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Uczniowie klas I-III wracają do szkół

2021-01-17
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Uczniowie klas I-III wracają...
Uczniowie klas I-III wracają do szkół
MAX-MAL

Dziś ostatni dzień ferii zimowych. W poniedziałek do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych oraz uczniowie szkół specjalnych. Nauka stacjonarna prowadzona będzie w ścisłym reżimie sanitarnym. Uczniowie klas IV-VIII podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego nadal będą się uczyć w trybie zdalnym, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia zawodowego.

 

 

Warto też wspomnieć, iż od 11 stycznia trwają testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej. 15 stycznia resort edukacji poinformował, iż w trakcie trzech dni akcji wymazy pobrano od 80 tysięcy osób. Do tego dnia wyniki otrzymało 60 tysięcy. Pozytywny wynik na obecność koronawirusa wyszedł u 1133 osób.

W okresie od 18 do 31 stycznia nauka w klasach I-III szkół podstawowych będzie odbywała się stacjonarnie. Do swoich placówek wrócili także uczniowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.

Podobnie jak przed feriami, o trybie nauczania i prowadzenia zajęć decydują dyrektorzy szkół podstawowych specjalnych w zakresie dotyczącym klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych.

Od 18 stycznia szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe mogą je realizować z zachowaniem reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.

Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego, realizujących praktyczną naukę zawodu.

Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe jest także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, nadal mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile nie występują u nich warunki czy sytuacje, które – ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną – mogą zagrozić zdrowiu młodzieży.

Dyrektor szkoły nadal ma obowiązek zorganizować zajęcia lub umożliwić realizację zajęć zdalnych w placówce tym uczniom, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub z powodu innych ważnych przyczyn nie mogą uczyć się w domu.

Ponadto dyrektorzy nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, iż wespół z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla dyrektorów placówek oświatowych, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczniów i kadry pedagogicznej, a także rodziców. Zasady te w dużym stopniu opierają się na zapisach znanych już m.in. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

(ANKA)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK