Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Odwodnienie liniowe bywa niezbędne

2020-03-13
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Odwodnienie liniowe bywa niezbędne
Odwodnienie liniowe bywa niezbędne
PARTNER

Jak zrobić je dobrze? Bez wody trudno wyobrazić sobie utrzymanie atrakcyjnej, zielonej posesji. Jej nadmiar bywa jednak poważnym problemem, który wymaga skutecznego rozwiązania. Jeśli chcemy komfortowo korzystać ze wszystkich nawierzchni i ciągów komunikacyjnych, musimy zadbać o odprowadzenie deszczówki.

 

 

Kanały rynnowe są obecnie najpopularniejszym na to sposobem. Ich wykonanie jest stosunkowo proste, jednak kilka istotnych kwestii warto mieć na uwadze.

 

Zaplanuj i zaprojektuj wszystko jeszcze zanim wbijesz pierwszą łopatę

Inaczej niż w przypadku odwodnienia punktowego, nie musimy trudzić się wykonaniem podziemnych odpływów i obawiać ich zapchania. Nie trzeba niczego głęboko kopać ani wykonywać żmudnych prac związanych z zapewnieniem poszczególnym obszarom nawierzchni odpowiednich pochyłości koncentrujących się wokół poszczególnych spływów. Możemy położyć chodnik, podjazd czy parking równy jak stół i nachylony tylko w jednym kierunku, aby ułożone z boku kanały rynnowe mogły skutecznie odbierać wodę. Nie dziwi więc, że są dziś szeroko stosowane. Trzeba to jednak zrobić dobrze.

To, czy będzie potrzeba zastosowania odwodnienia, ustalmy jeszcze przed zagospodarowaniem terenu – oszczędzi nam to zbędnych prac i wydatków. Zwróćmy uwagę, jak wyglądają po deszczu działki w okolicy. Jeśli oprócz dużych opadów mamy tu do czynienia z podłożem słabo przepuszczalnym, np. gliniastym, ilastym czy lessowym, duże powierzchnie trawników i możliwość spłynięcia na nie wody niekoniecznie załatwią sprawę.

Kolejna kwestia to ukształtowanie terenu. Jeśli do odwodnienia będzie większa, płaska powierzchnia, na której trudno bez szerzej zakrojonych prac ziemnych zadbać o właściwy spadek, trzeba zagęścić rynienki. Nie możemy też rzecz jasna pominąć miejsc znajdujących się w obniżeniach, takich jak np. zjazdy do garaży. Ustalmy zawczasu miejsce docelowe, do którego ma spływać woda, aby łatwo było uzyskać nachylenie (przynajmniej 2 mm na metr) wszystkich kanałów ku niemu. W przypadku bardzo długiego pewien odcinek – nie początkowy – może być poziomy.

 

Dobierz kanały rynnowe odpowiednie do przeznaczenia danej nawierzchni

Istotne znacznie ma to, aby odwodnienie wykonane było w sposób odpowiadający obciążeniom, jakie będzie przenosić w trakcie użytkowania. Innym musi przecież sprostać to zainstalowane w ciągu pieszym, a innym to znajdujące się na miejscu, po którym manewrują pojazdy użytkowe. Wymaga to dwóch rzeczy. Jedną jest dobór właściwych elementów. Jak możemy przekonać się, np. przeglądając ofertę firmy Standartpark, możemy wybierać pomiędzy lekkimi, plastikowymi, a bardziej wytrzymałymi betonowymi i polimerobetonowymi. Druga kwestia to przygotowanie podłoża. Cóż nam po najbardziej nawet masywnej rynience, jeśli pod naciskiem będzie się zapadać? Pod korytkami muszą się więc znajdować betonowe podstawy, a pod nimi odpowiednio zagęszczony grunt. Elementy układamy, zaczynając od tych położonych niżej.

Przy prawidłowym projekcie i wykonaniu do bezproblemowego funkcjonowania naszego systemu odwodnienia wystarczy okresowy przegląd. Sprawdzajmy, czy korytka nie są zanadto zanieczyszczone (warto poza tym czasem rzucić okiem, jak długo po deszczu pozostaje w nich woda), a także opróżniajmy piaskownik.

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK