Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Prace konserwatorskie w zabytkowym kościele

2020-01-24
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Prace konserwatorskie w zabytkowym...
Prace konserwatorskie w zabytkowym kościele
BETA

Dobiegły końca prace konserwatorskie wyposażenia ruchomego Kościoła pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie. Na realizację tego zadania parafia otrzymała dotację z budżetu gminy Kobylin w wysokości 27 000 zł. 

 

Odbioru prac dokonali burmistrz Tomasz Lesiński oraz Paweł Wasielewski z Urzędu Miejskiego w Kobylinie. Parafia w Starymgrodzie realizuje projekt pod nazwą „Szlakiem zabytkowych kościołów obszaru Diecezji Kaliskiej – rewaloryzacja i konserwacja zabytków drewnianych celem ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wzrostu atrakcyjności regionu”.

Pierwszy etap prac obejmuje zakresem wyposażenie ruchome kościoła, w tym ołtarze i figury, natomiast drugi to roboty remontowo-konserwatorskie obiektu, takie jak odbudowa fundamentów, naprawa konstrukcji drewnianych, zmiana pokrycia dachowego na gont łupany, zmiana szalunku ścian, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Projekt opiewa na kwotę ponad pół miliona złotych, a środki finansowe parafia pozyskała także z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak informuje portal www.regionwielkopolska.pl Kościół pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie został wzniesiony ok. 1668 r. z fundacji dziedzica Wojciecha Żdżarowskiego, podmurowany staraniem Pawła Sokolnickiego w 1777. Wieża po zniszczeniu w 1850 została odbudowana dwa lata później z fundacji Aleksandra Mielżyńskiego.

Kościół był ostatnio restaurowany w 1968 roku. Oparty jest na konstrukcji zrębowej. Do nawy przylega węższe, zamknięte trójbocznie prezbiterium, z zakrystią od północy. Po zachodniej stronie nawy wieża konstrukcji szkieletowej z kruchtą w przyziemiu. Dachy są kryte płytkami eternitu. Wieża nakryta jest wysokim, ośmiobocznym hełmem cebulastym z latarnią, zwieńczonym kulą i krzyżem. Wnętrze nakryte stropem. W regencyjnym ołtarzu głównym z 1720 roku znajduje się obraz Matki Boskiej Śnieżnej z XVII wieku. Ołtarze boczne są z 1720 roku. Na belce tęczowej znajduje się grupa Ukrzyżowania z krucyfiksem z XVIII w. i późniejszymi rzeźbami Matki Boskiej i św. Marii Magdaleny z połowy XIX w. Ambona i chrzcielnica pochodzą z połowy XVIII w.

(NOVUS)

FOT. www.kobylin.pl

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK