Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

W rocznicę wyzwolenia miasta

2020-01-07
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. W rocznicę wyzwolenia miasta
W rocznicę wyzwolenia miasta
KLIBER FINANSE

3 stycznia w Kobylinie odbyły się uroczystości z okazji 101. rocznicy wyzwolenia miasta podczas powstania wielkopolskiego. W obchodach wzięli udział m.in. samorządowcy oraz przedstawiciele rodzin powstańców.

 

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w Kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Po liturgii burmistrz Tomasz Lesiński oraz Piotr Chlebowski – przewodniczący Rady Miejskiej w Kobylinie – wręczyli rodzinom powstańców wielkopolskich poświęcone tablice pamiątkowe. Następnie przemaszerowano do sali szkolnej przy placu Glabera, gdzie odbyła się inscenizacja wydarzeń z 3 stycznia 1919 roku.

27 grudnia 1918 roku Wielkopolanie chwycili za broń przeciw zaborcy. Również kobylinianie aktywnie przystąpili do powstania. 3 stycznia 1919 Kobylin został wyzwolony.

Przygotowania do powstania w Kobylinie rozpoczęły się już 16 listopada 1918 wraz z powołaniem Rady Robotniczo-Żółnierskiej, złożonej wyłącznie z Polaków. Jej współzałożycielem był znany ziemianin ze Starkówca – Antoni Przyłuski. Tego samego dnia utworzono Straż Ludową pod komendą Ignacego Gajowczyka.

3 stycznia 1919 rozwiązano Radę Robotniczo-Żołnierską, a władzę w Kobylinie przejęła miejscowa Rada Ludowa. W tym samym czasie Straż Ludowa, licząca ponad 70 ochotników, bezkrwawo zajęła ratusz, pocztę, dworzec i inne ważne obiekty w mieście. We wszystkich urzędach pojawili się Polacy, a z ramienia Rady Ludowej nadzór nad Kobylinem sprawowali komisarze, m.in. Bronisław Voelkel – późniejszy pierwszy burmistrz Kobylina.

Od 4 do 13 stycznia w Kobylinie organizowano i szkolono kompanię powstańczą. Początkowo jej dowódcą był Ignacy Gajowczyk. Oddział złożony ze 120 ochotników otrzymał nazwę kompanii kobylińskiej i stał się wkrótce trzonem 8 kompanii 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich. 8 stycznia, z polecania Komendy Powiatowej w Krotoszynie, dowództwo nad kompanią kobylińską objął sierż. Władysław Garstka. 16 stycznia 1919 kompania kobylińska wraz z dowódcą wyruszyła do Baszkowa, gdzie obsadziła odcinek frontu na zachód od Zdun aż po Rudę. W dniach 6-21 lutego kompania brała udział w walkach o Krotoszyn na froncie pd Zdunami.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK