Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Gimnastyka kobiet w ciąży

2019-09-18
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Gimnastyka kobiet w ciąży
Gimnastyka kobiet w ciąży
GÓRZNY GROUP

„Jestem w ciąży! Za kilka miesięcy zostanę mamą, muszę teraz zadbać o siebie i swoje maleństwo, o zdrowie i wygląd” – takie słowa często padają, gdy kobieta zachodzi w pierwszą bądź kolejną ciążę.

 

Czas obalić MIT, iż kobieta w ciąży powinna odpoczywać, leżąc i jedząc podwójne porcje jedzenia, bo „musi jeść za dwóch”. W dzisiejszym świecie każda mama (i nie tylko) chce być piękna. Ciąża nie powinna zrobić z niej otyłej, zmęczonej i zaniedbanej kobiety.

Ćwiczenia kobiet w ciąży cały czas wzbudzają kontrowersje, mimo że od lat prowadzone są na ten temat badania. Niektórzy ginekolodzy-położnicy zachęcają do aktywności fizycznej, inni – mimo braku przeciwwskazań – kategorycznie ich zabraniają. Dlaczego? Nie wiadomo.

Już na początku ciąży powinnyśmy rozpocząć ćwiczenia (oczywiście odpowiednio dobrane), by nasz organizm przystosował się do nowej sytuacji. Aktywność zapewni dobrą sprawność fizyczną, kondycję podczas ciąży i przygotuje do porodu. Sam poród jest dla kobiety organizmu wielogodzinnym obciążeniem fizycznym i psychicznym. Jeżeli całą ciążę będziemy leżeć lub spędzać mało aktywnie czas, to skąd znajdziemy siłę, by urodzić? Oczywiście nie mówimy o sytuacji, kiedy kobieta musi leżeć lub prowadzić oszczędny tryb życia.

Zalety gimnastyki kobiet w ciąży to: dobre samopoczucie, likwidacja bądź zmniejszenie bólu kręgosłupa, przygotowanie kondycyjne do porodu, brak nadwagi, szybszy powrót do formy i masy ciała sprzed ciąży, wzmocnienie mięśni ramion, nóg, klatki piersiowej i kręgosłupa, przyspieszenie rozwierania szyjki macicy i skrócenie czasu porodu, poprawa funkcjonowania układu oddechowego i krążenia, kontrola masy ciała, zmniejszenie lęku przed porodem, wsparcie kobiet, które są w tym samym stanie.

A jakie są przeciwwskazania do ćwiczeń? Ciąża wysokiego ryzyka, cukrzyca (przeciwwskazanie względne – decyduje lekarz), nadciśnienie wywołane ciążą, krwawienie w ciąży, skracanie się szyjki macicy we wczesnych tygodniach ciąży, duża niedokrwistość, gestoza ciążowa – zatrucia, wielowodzie / małowodzie, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zły stan ciężarnej, choroby serca, choroby płodu, gorączka.

Aktywność w ciąży ma bardzo dużo zalet. Przyszłe mamy wychodzą z niej zmęczone, ale z uśmiechem na twarzy. To, że kobieta jest w ciąży, nie oznacza, iż musi ten czas spędzić na kanapie. Pamiętajcie, że aktywność to nie tylko grupowe zajęcia, to także długi spacer. Oczywiście warunkiem przystąpienia do zajęć grupowych jest zgoda lekarza prowadzącego. Pamiętajcie – SZCZĘŚLIWA MAMA TO SZCZĘŚLIWE DZIECKO!

(RCX)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
BGP 2023