Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Krotoszyn ma bazylikę!

2019-06-26
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Krotoszyn ma bazylikę!
Krotoszyn ma bazylikę!
TK DACHY

W niedzielę, 23 czerwca, w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie odprawiona została uroczysta Msza św. z okazji wyniesienia krotoszyńskiej fary do godności Bazyliki Mniejszej. Liturgię sprawował arcybiskup Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W ramach tego doniosłego wydarzenia na krotoszyńskim rynku wystąpiła Eleni, a wieczorem w farze można było posłuchać koncertu organowego.

 

Słowo powitania na początku Mszy świętej do wszystkich wiernych skierował ks. bp. Edward Janiak, który zauważył, że to radosne i podniosłe wydarzenie zostało poprzedzone bardzo przykrą wiadomością o tragicznej śmierci ks. kan. Dariusza Kowalka. Biskup zarządził w całym Krotoszynie żałobę od poniedziałku aż do soboty.

– Wyrażam wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za wyniesienie krotoszyńskiej fary do godności bazyliki. Wiąże się to z jej wyjątkowym znaczeniem z punktu widzenia historii, liturgii oraz prowadzonej działalności duszpasterskiej – zaznaczył biskup. Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 10 maja 2019, nadający Kościołowi pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie tytuł Bazyliki Mniejszej, odczytał bp Łukasz Buzun.

– Na prośbę Jego Ekscelencji Edwarda Janiaka, Biskupa Kaliskiego, przedłożoną w piśmie z dnia 3 grudnia 2018 roku, wyrażającą życzenie duchowieństwa oraz wiernych Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy szczególnych uprawnień udzielonych jej przez Ojca Świętego Franciszka, nadaje Kościołowi Parafialnemu pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie zaszczytny tytuł Bazyliki Mniejszej wraz ze wszystkimi przysługującymi prawami i przywilejami liturgicznymi, przy równoczesnym zachowaniu wskazań, które powinny być przestrzegane, zgodnie z Dekretem o Tytule Bazyliki Mniejszej, wydanym 9 listopada 1989 roku – napisano w dekrecie.

W homilii ks. abp Gądecki bardzo dokładnie przedstawił wszystkim zebranym, jakie przywileje i obowiązki wiążą się z tytułem bazyliki. Jak zaznaczył, po raz pierwszy taki tytuł nadał papież Pius VI Kościołowi Św. Mikołaja w Tolentino w 1783 r. Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – zatytułowany „Domus Ecclesiae” (9.11.1989) – wspomina, iż papieże obdarzają tym tytułem kościoły wyróżniające się wartością kulturową i duszpasterską, posiadające ściślejszy związek z Katedrą Św. Piotra w Watykanie.

Po uroczystej mszy wszyscy uczestnicy udali się przed wejście do kościoła, gdzie arcybiskup w otoczeniu asysty dokonał poświęcenia tablicy informującej o tytule Bazyliki Mniejszej.

Bazylika pw. Św. Jana Chrzciciela stała się trzecim kościołem w Diecezji Kaliskiej, któremu będzie przysługiwać ta godność. Dwa pozostałe to Narodowe Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu oraz Bazylika pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze.

Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie pochodzi z XVI w. Kasztelan poznański Jan Rozdrażewski w 1592 roku rozpoczął budowę pierwszej świątyni murowanej w Krotoszynie z przeznaczeniem dla Braci Czeskich. Kościół został ukończony w 1597. Po śmierci fundatora w 1600. wdowa po nim, Katarzyna z Potulickich, przeszła na katolicyzm i przekazała świątynię katolikom. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 10 czerwca 1601, biskup poznański Wawrzyniec Goślicki dokonał konsekracji kościoła. Od tego momentu świątynia pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie pełniła funkcję kościoła parafialnego.

Na bogate wyposażenie kościoła miał wpływ syn fundatora, Jan, a także jego potomek, Jakub. Manierystyczny ołtarz główny powstał około 1630. Do najstarszych ołtarzy bocznych należą Matki Bożej Literackiej (1631) i Matki Bożej Różańcowej (konsekrowany w 1643). Do najstarszych zabytków kościoła należy grupa figur na belce tęczowej z I ćw. XVII w., ambona o cechach manierystycznych i późnorenesansowych z 1645, chrzcielnica barokowa z czarnego marmuru z miedzianą czaszą z 1647.

Podczas okupacji niemieckiej kościół zamieniono na magazyn wojskowy, a wyposażenie zdewastowano. Po zakończeniu II wojny światowej świątynia i życie parafialne wymagało odbudowy. Prace remontowe rozpoczął ks. Franciszek Winiecki, a kontynuował je kolejny proboszcz – ks. Teodor Kaczmarek. Na szczególne uznanie zasługuje renowacja kościoła i jego wyposażenia, której dokonał ks. Franciszek Jeliński. Fara została wzbogacona o nowe stylizowane konfesjonały i obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W 1956 r. ściany w części przy sklepieniu zostały przyozdobione 12 malowidłami scen biblijnych autorstwa Wacława Taranczewskiego. W 1966 ks. Wiktor Miedziński z okazji Milenium Chrztu Polski umieścił w kościele nowe dzwony jako wotum wdzięczności.

W 2000 ks. Kazimierz Ciszewicz odnowił główny ołtarz i przygotował boczną kaplicę św. Ekspedyta do całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. W latach 2004-2013 ks. Adam Modliński dokonał gruntownego remontu kościoła i bocznych ołtarzy. W 2014 staraniem ks. Aleksandra Gendery kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu nadano imię św. Jana Pawła II i zamontowano nowy witraż z wizerunkiem świętego. W 2016 z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski bp Edward Janiak poświęcił nowy ołtarz i ambonę, zbudowane jako wotum wdzięczności.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK