Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Był wyjątkowym i niezłomnym człowiekiem

2019-06-18
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Był wyjątkowym i niezłomnym...
Był wyjątkowym i niezłomnym człowiekiem
Vidia film tekst

16 czerwca odbyły się uroczystości na cześć błogosławionego biskupa Michała Kozala, który od sześciu lat jest patronem Krotoszyna. W Nowym Folwarku złożono symbolicznie wiązanki kwiatów, a w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela została odprawiona Msza święta, w której uczestniczył biskup diecezji kaliskiej Stanisław Napierała.

 

Wiązanki kwiatów złożono w Nowym Folwarku pod pamiątkową tablicą, umieszczoną na domu, w którym urodził się błogosławiony Michał Kozal. W uroczystości wzięli udział samorządowcy i przedstawiciele organizacji politycznych. Przed rozpoczęciem Mszy świętej w kościele farnym doszło do poświęcenia sztandaru Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej, a uczynił to biskup Stanisław Napierała. Następnie przedstawiciele władz samorządowych i izby rzemieślniczej dokonali uroczystego wbicia gwoździ w drzewce sztandaru.

Biskup Michał Kozal urodził się 25 września 1893 roku w małej wiosce niedaleko Krotoszyna – w Nowym Folwarku. Pochodził z rodziny chłopskiej, był drugim synem Jana i Marianny Kozalów. Został ochrzczony w kościele parafialnym w Krotoszynie. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Kobiernie, a po jej ukończeniu pomyślnie zdał egzaminy i dostał się do krotoszyńskiego gimnazjum (obecnie I LO im. Hugona Kołłątaja), przekształconego z klasycznego w zreformowane typu frankfurckiego. Szkoła ta należała wówczas do najbardziej zgermanizowanych w Wielkopolsce.

W trakcie dziewięciu lat nauki wyróżnił się pracowitością i sumiennością, przewyższającą możliwości nastoletniego chłopca. Działał również w tajnej organizacji patriotyczno-samokształceniowej – Towarzystwie Tomasza Zana, którego przez pewien czas był nawet prezesem. M. Kozal pracował kolejno jako wikariusz w Pobiedziskach, prefekt gimnazjum w Bydgoszczy, ojciec duchowny, a w końcu rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Będąc wikariuszem, odznaczał się gorliwością w prowadzeniu katechizacji, wiele godzin spędzał w konfesjonale, z radością głosił Słowo Boże. Wobec wiernych okazywał uczynność i wyrozumiałość.

Będąc wykładowcą, szczególną wagę przykładał do przestrzegania regulaminu i utrzymywania porządku. Jego maksymą stały się słowa: „zachowaj porządek, a porządek będzie strzegł ciebie”. 13 sierpnia 1939 roku M. Kozal otrzymał sakrę biskupią z rąk bpa Karola Radońskiego. W listopadzie tego samego roku został aresztowany przez Niemców. 25 kwietnia 1941 trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam wykazał się wyjątkową nieustępliwością w obliczu tortur, oszczerstw i poniżeń. Nigdy nie dał się złamać. Zmarł 26 stycznia 1943 po otrzymaniu śmiertelnej trucizny. 9 czerwca 2013 M. Kozal został ogłoszony patronem miasta i gminy Krotoszyn.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK