Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Odsłonięcie tablicy ku czci rtm. Pileckiego

2018-06-05
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Odsłonięcie tablicy ku czci...
Odsłonięcie tablicy ku czci rtm. Pileckiego
SofraHous

W Szkole Podstawowej im. Rtm. Witolda Pileckiego w Orpiszewie odbyły się uroczystości, których głównym punktem było odsłonięcie tablicy ku czci patrona placówki. Okazją do tego była 70. rocznica śmierci tego bohatera narodowego.

 

Uroczystości rozpoczęła msza święta, a następnie odbyła się specjalna akademia. Uczniowie przygotowali program artystyczno-muzyczny, przybliżający biografię oraz dokonania Witolda Pileckiego. Ogłoszono także wyniki konkursów – plastycznego i poetyckiego, związanych z postacią rotmistrza.

– Myślę, że możecie być dumni z tego, że macie takiego patrona – oświadczył burmistrz Franciszek Marszałek. – To też wielkie wyzwanie dla was i pewne zobowiązanie. Podziękowania za to niezwykłe wydarzenie kieruję do pani dyrektor, nauczycieli i wszystkich uczniów. Dziękuję również księdzu proboszczowi za piękne kazanie podczas mszy. Wspaniale mówił o bohaterach i zasadach. I to w roku szczególnym, czyli w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego. Starajmy się we współdziałaniu budować naszą niepodległość – powiedział włodarz Krotoszyna.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońsku na terenie Rosji. Pochodził z rodziny szlacheckiej, o tradycjach patriotycznych. Uczył się i dorastał w Wilnie, gdzie należał do tajnych drużyn harcerskich. Jako 19-latek brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Będąc kawalerzystą, walczył w obronie Grodna. Wstąpił do 211 Pułku Ułanów i uczestniczył w bitwie warszawskiej, bitwie w Puszczy Rudnickiej oraz w wyzwalaniu Wilna.

W 1925 roku Pilecki odbył praktykę w 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich. W 1926 otrzymał promocję na stopień podporucznika rezerwy. W 1932 w powiecie lidzkim utworzył z okolicznych osadników wojskowych Konne Przysposobienie Wojskowe „Krakus”. Mianowano go dowódcą Lidzkiego I Szwadronu PW.

W sierpniu 1939 został zmobilizowany do służby w Wojsku Polskim. Po wybuchu II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii 19 Dywizji Piechoty Armii „Prusy”, a następnie w 41 Dywizji Piechoty na przedmościu rumuńskim. Pod jego dowództwem, w trakcie prowadzonych walk, ułani zniszczyli siedem niemieckich czołgów oraz dwa nieuzbrojone samoloty. Ostatnie walki jego oddział prowadził jako jednostka partyzancka.

Pilecki rozwiązał swój pluton 17 października 1939, przeszedł do konspiracji i został później jednym z budowniczych powołanej 9 listopada organizacji „Tajna Armia Polska”. 19 września 1940, jako Tomasz Serafiński, wszedł w kocioł łapanki, aby dostać się do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam był głównym organizatorem konspiracji wśród więźniów. Opracował pierwsze na świecie raporty o Holokauście, tzw. Raporty Pileckiego. Organizował ucieczki więźniów z obozu, a sam uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943.

W latach 1943-1945 służył w Armii Krajowej. Został awansowany na stopień rotmistrza. W 1944 roku wziął udział w powstaniu warszawskim, początkowo jako zwykły strzelec w kompanii „Warszawianka”, a następnie dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II na tzw. Reducie Witolda. Po klęsce powstania dostał się do niewoli niemieckiej w stalagu 344 Lamsdorf, a następnie Murnau.

Po wyzwoleniu stalagu w 1945 roku przedostał się do San Giorgio we Włoszech, gdzie stacjonował II Korpus Polski gen. Andersa. Na osobisty rozkaz generała rotmistrz wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą. Został aresztowany 8 maja 1947 roku przez Urząd Bezpieczeństwa.

W pokazowym procesie skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, strzelając mu w tył głowy. Miejsce pochówku do dzisiejszego dnia pozostaje nieznane.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK