Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

W Zdunach pobiegli ku czci Zagończyka

2018-03-06
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. W Zdunach pobiegli ku...
W Zdunach pobiegli ku czci Zagończyka
IMPET

W minioną niedzielę w Zdunach obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównym punktem uroczystości był II Zdunowski Bieg Zagończyka, poprzez który oddano hołd majorowi Franciszkowi Jaskulskiemu ps. Zagończyk. Głównym organizatorem obchodów był Zdunowski Ośrodek Kultury.

Trasa biegu, o długości 1947 (upamiętnienie daty zabójstwa Zagończyka) metrów, wiodła przez zdunowski rynek, ulice Mickiewicza, Ostrowską i Sulmierzycką, plac Piotra Skargi i z powrotem. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale i dyplomy. W związku z 71. rocznicą śmierci Zagończyka 71 czołowych biegaczy nagrodzono również atrakcyjnymi upominkami – gadżetami z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, Muzeum Historii Polski, Ministerstwa Obrony Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej, udostępnionymi dzięki staraniom posłów Jana Mosińskiego i Tomasza Ławniczaka.
Nagrody przekazał również KGHM Polska Miedź. Pierwsza piątka biegaczy otrzymała puchary oraz książki historyczne, które wręczali Jan Mosiński i Tomasz Ławniczak.

Organizatorzy przygotowali punkt, w którym można było nabyć koszulki z podobizną majora Franciszka Jaskulskiego. Na zdunowskim rynku stanęła kuchnia polowa z grochówką, były też stoiska Samodzielnej Grupy Szturmowej. Ponadto zorganizowano zbiórkę publiczną na rzecz I Zdunowskiej Drużyny Harcerskiej – na zakup sprzętu i ekwipunku. Przygotowało ją Stowarzyszenie „Razem dla Konarzewa” w ramach Ogólnopolskiej Dobroczynnej Kampanii Społecznej „Kilometry dobra”.

Franciszek Jaskulski ps. Zagończyk urodził się w rodzinie polskich emigrantów w Westfalii 16 września 1913 roku. W 1920 zamieszkał wraz z rodziną w Zdunach. Przed wojną pracował w tamtejszym magistracie. Działał aktywnie w Drużynie Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. Brał udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939, a następnie przeszedł do konspiracji.

Jego pseudonim partyzancki, Zagończyk, zaczerpnięto od tytułu pisma podziemnego, które redagował w naszym regionie. W 1942 działał w okolicach województwa lubelskiego, gdzie związał się z Kedywem Armii Krajowej i dowodził dużymi oddziałami partyzanckimi, które m.in. brały udział w wyzwalania Puław w 1944. Wkrótce został aresztowany przez NKWD. Początkowo skazano go na karę śmierci, zamienioną później na 10 lat więzienia. Zagończykowi udało się zbiec z Wronek. Zaczął organizować struktury konspiracyjne przeciwko władzom komunistycznym, również w Krotoszynie. 26 lipca 1946 został aresztowany i skazany na karę śmierci, którą wykonano 19 lutego 1947. Był majorem Wojska Polskiego, odznaczonym Krzyżem Wojennym Virtuti Militari V kl., Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK