Jubileusz 135-lecia Chóru Mieszanego im. Czesława Czypickiego
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Jubileusz 135-lecia Chóru Mieszanego...
13 października w koźmińskim kinie Mieszko odbył się jubileuszowy koncert z okazji 135-lecia istnienia Chóru Mieszanego im. Czesława Czypickiego. Uroczystość zgromadziła zarówno członków chóru, jak i licznych gości, w tym zaproszone zespoły muzyczne. Jubileusz był nie tylko okazją do zaprezentowania dorobku chóru, ale również do uhonorowania zasłużonych chórzystów.
Podczas uroczystości burmistrz Koźmina Wlkp. Maciej Bratborski oraz Karol Jankowiak, przewodniczący rady miejskiej, wręczyli odznaczenia „Zasłużony dla Ziemi Koźmińskiej” dwóm chórzystkom, które aktywnie śpiewają w chórze od ponad 60 lat i społecznie pełnią funkcje kronikarza oraz skarbnika. Odznaczenia te przyznano na wniosek prezesa chóru, Wojciecha Gawła. Ponadto, Wiceprezes Związku Chórów Południowej Wielkopolski uhonorował odznaczeniami różnych rang dziewięciu członków koźmińskiego chóru. Prezes Wojciech Gaweł przypomniał zgromadzonym bogatą historię chóru, który nieprzerwanie działa od 1889 roku.
Chór przygotował na jubileuszowy koncert szeroki i różnorodny repertuar, który obejmował utwory z różnych epok i o zróżnicowanej tematyce – od pieśni patriotycznych i religijnych, po utwory rozrywkowe. Na zakończenie chór wykonał piosenkę „Remedium” Maryli Rodowicz, którą dyrygent Kasper Ekert określił jako zaproszenie dla wszystkich do wstąpienia w szeregi chóru. Występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, a publiczność nagrodziła chór gorącymi brawami. Po zakończeniu części oficjalnej nie zabrakło gratulacji i życzeń dla jubilatów.
W drugiej części koncertu na scenie zaprezentowały się zespoły dziecięce i młodzieżowe ze szkół miasta i gminy Koźmin Wielkopolski oraz zespół Przyjaciele z koźmińskiego Klubu Seniora. Z okazji 135-lecia wydano także specjalny numer biuletynu „Goniec Koźmiński”, poświęcony historii chóru.
Historia chóru
Chór Mieszany im. Czesława Czypickiego w Koźminie Wielkopolskim został założony 22 czerwca 1889 roku z inicjatywy adwokata Czesława Czypickiego, który był jego pierwszym prezesem i patronem. Chór powstał w ramach współpracy z Towarzystwem Przemysłowym i pierwotnie działał jako chór męski. W 1892 roku dołączył do Związku Kół Śpiewaczych w Poznaniu, którego odznakę nosi do dziś. W ciągu pierwszych lat istnienia chór rozwinął się dynamicznie, gromadząc 53 członków. Po przerwie spowodowanej wybuchem I wojny światowej, chór wznowił swoją działalność w 1918 roku, a po śmierci Czesława Czypickiego, na czele chóru stanęli różni dyrygenci, w tym m.in. Józef Stańczyk, a następnie w latach 1948–1980 Stefan Antoniewicz. Kolejnymi etapami w historii chóru było powiązanie z instytucjami kultury, m.in. Spółdzielnią „Wietek” i Koźminianką. W latach 70. chór zaczął doświadczać trudności, ale dzięki zaangażowaniu dyrygentów takich jak Franciszek Świca oraz Alfons Ulrych udało się przywrócić zespół do formy. Współczesna historia chóru, szczególnie od lat 90., to pasmo sukcesów artystycznych na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim. Zespół zdobywał liczne nagrody, m.in. na festiwalach w Wadze i Kaliskim. Chór regularnie uczestniczył w różnych przeglądach i koncertach, również poza granicami Polski, w tym na Litwie. W 2016 roku dyrygentem został Kacper Ekert, który zastąpił wieloletniego prowadzącego zespół – Wojciecha Gawła, pełniącego funkcję prezesa chóru. Chór do dziś utrzymuje wysoki poziom artystyczny, łącząc tradycję z nowoczesnością, co udowodnił podczas jubileuszowego koncertu na 135-lecie.
(LT)
Comments are closed