Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Raport ze stanu bezpieczeństwa

2018-02-27
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Na sygnale
  6. /
  7. Raport ze stanu bezpieczeństwa
Raport ze stanu bezpieczeństwa
BANASZAK

Podczas obrad komisji stałych Rady Powiatu Krotoszyńskiego przedstawiono raport z działalności policji w 2017 roku. Zaprezentował go komendant powiatowy Mariusz Jaśniak.

– W Komendzie Powiatowej Policji w Krotoszynie pracuje 128 funkcjonariuszy, w tym 16 w komisariacie w Koźminie Wlkp., a po ośmiu w Kobylinie i Zdunach. Mamy również 21 pracowników cywilnych – poinformował we wstępie Mariusz Jaśniak.

W 2017 roku policja wykryła 1151 przestępstw, czyli o 113 więcej niż w roku poprzednim. Wskazuje to na wysoką skuteczność naszych organów ścigania, na poziomie 91,1 procent. Dla porównania – średnia wojewódzka wynosi 75,5 procent. Na terenie powiatu krotoszyńskiego funkcjonariusze interweniowali 5924 razy.

Czas reakcji na zdarzenia określane jako pilne wyniósł średnio 8 minut 48 sekund. – Oczywiście nas to cieszy i zostało to docenione przez naszych przełożonych z Poznania – przyznał komendant. – Dzięki działalności profilaktycznej i organizowaniu spotkań z wieloma grupami społecznymi nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome zagrożeń w swoim otoczeniu, co pomaga nam w pracy – stwierdził M. Jaśniak.

Jako najważniejsze akcje przeprowadzone przez policję w minionym roku wymienił m.in. zabezpieczenie 4807,40 g narkotyków, z czego część znaleziono podczas likwidacji dużej plantacji konopi indyjskich, zatrzymanie sprawcy głośnego napadu na stację paliw w Kobylinie czy zatrzymanie pracownicy banku, która wyłudziła kredyty gotówkowe na łączną kwotę ponad 332 tys. zł.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w 2017 roku doszło do 544 zdarzeń drogowych. Brało w nich udział 16 osób nietrzeźwych, w tym 13 kierowców, którzy doprowadzili do wypadków. Przeprowadzono aż 28266 kontroli stanu trzeźwości, wykrywając 173 pijanych kierowców.

W ubiegłym roku przyjęto 15 zgłoszeń odnośnie osób zaginionych i wszystkie zostały odnalezione. Komendant krotoszyńskiej policji zaznaczył, że w powiecie dużym problemem jest walka z tzw. recydywistami, którzy po odbyciu kary więzienia wracają do przestępczego procederu.

– W dzisiejszych czasach policja walczy z fachowcami w swojej dziedzinie – mówił M. Jaśniak. – Do kradzieży często dochodzi na tzw. ,,wkładkę”. Włamywacze nie niszczą zamka i kradną tylko określone rzeczy, jak np. pieniądze i biżuterię. Okradziony zauważa to dopiero po kilku dniach.

Przedstawiono również statystyki Krajowej Mapy Zagrożeń, która działa od kilku lat i informuje policjantów o miejscach szczególnie zagrażających bezpieczeństwu publicznemu. Z przysyłanych zgłoszeń potwierdzono 381 przypadków, natomiast 431 zostały niepotwierdzone. – Zdarzają się fałszywe zgłoszenia, co oczywiście powoduje, że policja traci cenny czas. Takim „żartem” było na przykład zgłoszenie o wałęsających się psach na terenie komendy – powiedział komendant.

Szef policji podziękował samorządowi powiatowemu i samorządom gminnym za wsparcie krotoszyńskiej jednostki i wkład w jej rozwój. W 2017 roku komendzie przekazano 116 500 zł.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK