Mistrzowie świata wyłonieni w Krotoszynie
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Mistrzowie świata wyłonieni w...
7 i 8 września Krotoszyn stał się światową stolicą sumo. Działo się to za sprawą zorganizowanych w naszym mieście mistrzostw świata. W sobotę odbyła się rywalizacja juniorów, a w niedzielę wyłoniono najlepszych sumoków wśród seniorów. Niestety, w żadnej z kategorii Polacy nie sięgnęli po złoto, ale krajowa zdobycz medalowa, jak i dorobek przedstawicieli naszego powiatu zasługują na pochwałę.
Mistrzostwa Świata w Sumo to coroczna impreza zapoczątkowana w 1992 roku. Pieczę nad przebiegiem rywalizacji sprawuje Międzynarodowa Federacja Sumo. Do 2018 r. zarówno zmagania juniorów, jak i seniorów, odbywały się w czterech kategoriach – lekkiej, średniej, ciężkiej i open z odpowiednimi przedziałami wagowymi dla płci. Od 2019 r. rywalizację seniorów powiększono o jedną kategorię, rozbijając przedział wagowy z dotychczasowej kategorii średniej, na średnią oraz półciężką.
Ceremonię otwarcia zawodów rozpoczęto od przywitania reprezentantów krajów uczestniczących w zawodach. W przypadku juniorów byli to przedstawiciele Japonii, Azerbejdżanu, Grecji, Estonii, Niemiec, Ukrainy, Brazylii, Mongolii, Bułgarii, Tajlandii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Uzbekistanu, Izraela, Gruzji, Wielkiej Brytanii, Chińskiego Tajpej, Francji, Włoch, Portugalii oraz oczywiście Polski. Na mistrzostwach seniorów wystąpili Australijczycy, Argentyńczycy, Brazylijczycy, Chilijczycy, Portugalczycy, Mongołowie, Bułgarzy, Finowie, Węgrzy, Hindusi, Norwegowie, Tajowie, Amerykanie, reprezentanci Chińskiego Tajpej, Japończycy, Azerowie, Niemcy, Kanadyjczycy, Kirgizi, Tadżykowie, Estończycy, Gruzini, Francuzi, Brytyjczycy, Ukraińcy, Uzbecy, Grecy oraz reprezentacja gospodarzy imprezy. – To wielki zaszczyt i honor dla Krotoszyna i jego mieszkańców móc organizować tak prestiżową imprezę sportową. Za decyzję o jej powierzeniu podziękowania należą się Międzynarodowej Federacji Sumo. Dzisiejszy czempionat patronatem objęła ambasada Japonii w Polsce – zakomunikowano na wstępie.
Po odegraniu hymnu gospodarzy, przywitano zaproszonych gości, a ważne słowa wygłosił prezydent Międzynarodowej Federacji Sumo, Kazufumi Minami, który w swym przemówieniu podkreślał, że federacja wierzy, iż za sprawą siły tej dyscypliny sportu można nieść pokój na świecie. – Sumo jest uważane za japoński sport narodowy, jednak jego wielbicieli przybywa także poza granicami Japonii. Bardzo się cieszę, że tak wielu zawodników i sympatyków japońskich sztuk walki gromadzi się właśnie tu, w Krotoszynie. To przecież miasto partnerskie japońskiej Okinoshimy, gdzie tradycje sumo znane są od dawna. Wczoraj miałem zaszczyt uczestniczyć w otwarciu pierwszego etapu budowy europejskiego ośrodka szkolenia sumo i japońskich sztuk walki, które powstanie właśnie w Krotoszynie. W poprawnym w Japonii zawodowym sumo występuje wielu zapaśników z zagranicy. Wiem, że Krotoszyn będzie ośrodkiem poświęconym sumo i mam nadzieję, że będzie się dalej rozwijać w tym obszarze – dodał Daisuke Yamashita, sekretarz japońskiej ambasady. Słowa podziękowania do przybyłych zawodników, gości, sponsorów, a przede wszystkim prezydenta K. Minamiego za możliwość organizacji imprezy tej rangi w Krotoszynie wygłosił także Dariusz Rozum, prezydent Europejskiej Federacji Sumo i wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Sumo.
Oficjalnego rozpoczęcia zmagań dokonała zaś burmistrz Natalia Robakowska. – Z wielką radością witam was wszystkich w naszym pięknym mieście na otwarciu Mistrzostw Świata w Sumo. Jestem dumna, że Krotoszyn może po raz pierwszy w swej historii być gospodarzem imprezy tej rangi, która zgromadziła najlepszych zawodników z całego świata. Impreza ta zapewne na długo pozostanie w pamięci zawodników, jak i mieszkańców. Jest to kolejny wspaniały przykład, jak wielkie znaczenie w codziennym życiu naszej samorządowej wspólnoty odgrywa sport. Kształtuje on bowiem w wielu aspektach naszą tożsamość i stanowi fundament naszej społeczności. Będące jedną z najstarszych i najbardziej szanowanych dyscyplin sportowych, sumo, oraz wy, przedstawiciele tej dyscypliny, jesteście tego niewątpliwym przykładem. Sumo to jednak nie tylko dyscyplina sportowa, ale element kultury japońskiej, która łączy w sobie tradycję i uniwersalne wartości, takie jak dyscyplina i szacunek – mówiła burmistrz.
Uczestnicy sobotniej ceremonii wręczenia medali japoński hymn mogli nucić z pamięci. Najwyższe miejsca na podium wśród juniorów zajmowali bowiem tylko Japończycy, zarówno w zmaganiach indywidualnych, jak i drużynowych. Sporych powodów do radości naszemu powiatowi dostarczyli reprezentanci UKS Samson Kobylin. Piotr Swora, okrzyknięty bohaterem, za to jak, mimo kontuzji, zdołał nie tylko stawać do walk, ale też zwyciężać, pokazując wielki charakter, wywalczył srebro w kategorii open, a wraz z polską kadrą sięgnął po brąz w zmaganiach drużynowych. Zawodniczka tego samego klubu, Kamila Konieczna przyczyniła się do wywalczenia brązowego krążka przez team Polek. W zmaganiach indywidualnych sumitka Samsona rywalizowała w kat. ciężkiej. Otarła się o brąz, ale ostatecznie musiała uznać wyższość Węgierki. Pozostałe dwa indywidualne krążki juniorów wywalczone przez Biało-Czerwonych to srebro Olafa Płatka z Judo Shamo Ełk w wadze ciężkiej i brąz Macieja Kuzdaka ze Spartakusa Pyrzyce w kat. średniej.
W rywalizacji seniorów i seniorek Japończycy na podium gościli regularnie, jednak często ustępując z najwyższego stopnia. Podczas dekoracji triumfatorów można było więc usłyszeć hymny kilku narodów, ale niestety nie „Mazurka Dąbrowskiego”. Najwięcej problemów Japończykom sprawili reprezentanci Ukrainy, a szczególnie bezlitośnie skuteczne okazały się nasze wschodnie sąsiadki w drużynowych zmaganiach kobiet. Polski team kobiet zajął trzecie miejsce, a w kadrze znalazły się dwie przedstawicielki Towarzystwa Atletycznego Rozum – Zuzanna Krystek i Aleksandra Kierakowicz (z d. Rozum). A. Kierakowicz sięgnęła także po brąz indywidualny w wadze lekkiej. Brązowy krążek zgarnęła także pochodząca z Łodzi, a od roku mieszkająca w Krotoszynie, Oliwia Glegolska rywalizująca w wadze półciężkiej. Z kolei tocząca zmagania w kat. open Z. Krystek starcie o brąz przegrała z Japonką. Za największy sukces naszego powiatu na mistrzostwach w Krotoszynie można zaś uznać srebrny medal Patryka Swory, sumoki Samsona Kobylin, który został wicemistrzem świata w wadze lekkiej. Indywidualnie po medale spośród Polaków sięgnęli także Mateusz Linka z Niedźwiadka Warszawa (srebro w wadze ciężkiej), Jacek Piersiak (srebro w kat. open), Monika Skiba z Niedźwiadka Warszawa (brąz w wadze średniej) i Wioletta Zając z Sumoki Rzeszów (brąz w wadze ciężkiej).
Skiba otrzymała także specjalną nagrodę – Puchar Fair Play od ambasadora Japonii w Polsce. Kolejne specjalne wyróżnienie przyznano D. Rozumowi, za wkład w rozwój sumo w Europie i na świecie oraz organizację mistrzostw w Krotoszynie. Po odebraniu gratulacji od prezydenta międzynarodowej federacji, D. Rozum składając podziękowania za możliwość stworzenia wydarzenia tej rangi właśnie w Krotoszynie wręczył pamiątkowy prezent K. Minamiemu. Elementem wieńczącym niedzielną ceremonię było symboliczne przekazanie flagi organizatorom kolejnej edycji mistrzostw świata, które odbędą się w Tajlandii.
(MS)
Comments are closed