Powiatowe święto plonów w Rozdrażewie
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Powiatowe święto plonów w...
Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne odbyły się w Rozdrażewie, zgromadziły rolników, samorządowców oraz zaproszonych gości z całej Ziemi Krotoszyńskiej. Dożynki pełne barw, muzyki i lokalnych tradycji, były nie tylko hołdem dla rolników, ale także symbolem jedności społeczności wiejskiej i miejskiej.
Uroczystości rozpoczęła dziękczynna msza św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył ks. kan. Sławomir Siewkowski. Wraz z nim nabożeństwo koncelebrował ks. Eugeniusz Walczak. Świątynia wypełniła się modlitwami dziękczynnymi za tegoroczne zbiory, a szczególnym momentem było wniesienie darów, w czym udział wzięli starostowie dożynek – Magdalena Wójcik z Grębowa oraz Maciej Pinkowski z Dąbrowy, wspierani przez rozdrażewską młodzież i Bożenę oraz Marcina Gibasiewiczów z Sulmierzyc.
Po zakończeniu mszy św. barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez energiczną Orkiestrę Dętą z Sulmierzyc, przeszedł przez główną ulicę Rozdrażewa, przyciągając uwagę mieszkańców. Na czele korowodu szli współgospodarze uroczystości – starosta krotoszyński Paweł Radojewski oraz wójt gminy Rozdrażew, Mariusz Dymarski. Przemarsz zakończył się na terenie rekreacyjnym przy stadionie, gdzie odbyła się część obrzędowa i artystyczna.
Wójt Rozdrażewa, Mariusz Dymarski, powitał wszystkich zgromadzonych gości, podkreślając znaczenie dożynek jako czasu refleksji nad trudami pracy rolników oraz wspólnej radości z jej owoców. Słowa uznania i wdzięczności skierował do rolników także starosta Paweł Radojewski, który zaznaczył, że ich codzienny trud jest fundamentem stabilności i dobrobytu lokalnej społeczności.
Bardzo ciekawą częścią dożynek był obrzęd dożynkowy, który przeniósł uczestników w dawne czasy, ukazując tradycje żniwiarskie w pełnej krasie. Zespół Helka zaprezentował widowiskowy występ, odtwarzając staropolskie obrzędy z pasją i precyzją. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła grupa KALINA, której dźwięki dopełniły atmosfery święta.
Kulminacyjnym momentem dożynek było przekazanie bochenków chleba – symbolu urodzaju i dostatku – włodarzom powiatu i gminy przez starostów dożynek. W tej wyjątkowej chwili nie zabrakło tradycyjnych przyśpiewek, które wprowadziły uczestników w radosny nastrój. Delegacje powiatowe, gminne, parlamentarzystki Katarzyna Sójka i Alicja Łuczak, radna sejmiku Małgorzata Nowak, duchowni oraz przedstawiciele różnych instytucji społecznych i rolniczych zostali uhonorowani chlebami dożynkowymi, a następnie podzielili się nimi z uczestnikami święta, co podkreśliło ducha wspólnoty i solidarności.
Niezwykła oprawa
W części artystycznej dożynek zaprezentowały się zespoły muzyczne z terenu całego powiatu, reprezentujące poszczególne gminy. Wśród występujących znaleźli się: Orkiestra Dęta z Sulmierzyc, zespoły Łagiewniczanie, Kobierzanki, Senior, Kalina oraz Kapela znad Orli. Każdy występ wniósł do uroczystości lokalny koloryt i podkreślił różnorodność tradycji muzycznych powiatu krotoszyńskiego. W trakcie wydarzenia na scenie pojawił się również Wiesław Głuszek, który w imieniu Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK wręczył odznaczenia za zasługi na rzecz krwiodawstwa. Wyróżnieni zostali: wójt Mariusz Dymarski, Justyna Zmyślona z Urzędu Gminy Rozdrażew oraz Grażyna Palczewska, prezes Banku Spółdzielczego w Dobrzycy. To ważny moment, który pokazał, że obok tradycyjnych obrzędów, na dożynkach nie zabrakło również miejsca dla uhonorowania społecznych działań na rzecz zdrowia i życia innych.
Po zakończeniu części artystycznej wójt ogłosił wyniki konkursu na najładniejszy witacz dożynkowy, który wzbudził wiele emocji wśród uczestników. Trzecie miejsce zajął witacz zlokalizowany na skrzyżowaniu między wsiami Trzemeszno i Maciejew, drugie miejsce przypadło witaczowi w Dzielicach, a zwycięzcą okazał się „Bar Drino” przygotowany przez mieszkańców Chwałek. Konkurs, pełen twórczych pomysłów i humoru, był kolejnym dowodem na kreatywność i zaangażowanie mieszkańców w święto plonów.
Całe wydarzenie przebiegało w radosnej atmosferze, a jego prowadzenie z energią i humorem powierzono Milenie Dudzie-Langner i Jerzemu Juskowiakowi, którzy zadbali o to, aby publiczność bawiła się znakomicie.
Dożynki to także smakowita uczta – goście mogli skosztować lokalnych specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, które serwowały tradycyjne potrawy, zachwycające smakiem i różnorodnością. Na miejscu dostępne były także stoiska promujące zdrowy styl życia, gdzie można było uzyskać porady specjalistów. Swoje stoiska zaprezentowały również służby powiatowe – policja, straż pożarna oraz OSP, jak również krwiodawcy, stowarzyszenia kulturalne i regionalne, pokazując, jak różnorodne i aktywne są lokalne społeczności.
O dobry humor zadbał znany wszystkim kabaret „Paranienormalni”, który zapewnił znakomitą zabawę i salwy śmiechu. Niezwykłe widowisko zapewnił teatr ognia „INFERNAL”. Zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna z zespołem Blue Sex.
Święto Plonów w Rozdrażewie było nie tylko okazją do podsumowania ciężkiej pracy rolników, ale również do integracji mieszkańców powiatu krotoszyńskiego. Wspólna zabawa, tradycja i wdzięczność za zbiory stworzyły niezapomnianą atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci uczestników tego wydarzenia.
(LT)
Comments are closed