Zauważalna tendencja do zmian
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Samorząd
- /
- Zauważalna tendencja do zmian
W niedzielę mieszkańcy powiatu milickiego decydowali o tym, kto znajdzie się w samorządach gmin i w radzie powiatu. O fotele włodarzy dwóch gmin potrwa jeszcze walka w drugiej turze. Na podstawie wyników można jednak – zwłaszcza w gminie Cieszków i radzie powiatu – dostrzec tendencję do zmian.
O konieczności zmiany na stanowisku wójta Cieszkowa było wiadomo już od dawna, bowiem obecny włodarz – Ignacy Miecznikowski – poinformował, że stan zdrowia nie pozwala mu na ubieganie się o reelekcję. Do walki o pozostawiony fotel stanęło pięcioro kandydatów. W grze pozostaje dwóch. W niedzielę największym zaufaniem, w liczbie 778 głosów (34,20%), obdarzono Marka Warkocza (KWW Marka Warkocza), ale by zwyciężyć w drugiej turze wciąż będzie on musiał przekonać wielu mieszkańców. Jego kontrkandydatem jest Łukasz Łukowiak (KWW Bezpartyjny Cieszków), któremu w niedzielę zaufało 475 (20,88%) wyborców.
Dużych zmian cieszkowscy wyborcy dokonali w składzie gminnej rady. Zaledwie trzech dotychczasowych radnych – Mieczysław Buta i Rafał Janas z KKW Lewica oraz Rafał Gembarowski z KW Prawo i Sprawiedliwość – utrzymało swój mandat. W składzie nowej rady zameldują się Mieczysława Bajodek, Aniela Błaszczyńska, Grzegorz Pszeniczny i Tomasz Pytka z KKW Lewica, Mariusz Borowczyk, Piotr Borowczyk, Wojciech Michalak i Andrzej Zieliński z KWW Marka Warkocza, Magdalena Gbiorczyk i Wojciech Romanowicz z KWW Bezpartyjny Cieszków, Tomasz Sikora z KWW PSL Trzecia Droga oraz Michał Wybierała z KWW Od Nowa. W nowej kadencji rady nie pojawią się już Jan Dwojak, Joanna Jasińska, Rozalia Kindrat, Karol Krawiec, Maciej Kulesiak, Marcin Mruk, Bogdan Mujta, Jarosław Piecuch, Robert Pluciński, Lidia Romanowicz, Jerzy Szczepański i Urszula Wysogląd.
Zdecydowanie mniej zmian zajdzie w gminie Krośnice. Wójt Andrzej Biały (kandydat KWW Krośnickie Stowarzyszenie Samorządowe) pozostanie na stanowisku, gdyż 2039 osób (62,95%) zdecydowało się oddać na niego swój głos. Mandaty w radzie utrzymało zaś dziewięcioro kandydatów. W skład krośnickiej rady ponownie wejdą Zofia Adamus, Marian Biesiadecki, Andrzej Korzeniowski i Gracjan Witek z KWW PSL Trzecia Droga, Eugeniusz Lis, Piotr Kubiak, Piotr Morawek i Anna Rudkiewicz z KWW Krośnickie Stowarzyszenie Samorządowe oraz Łukasz Lombarski z KKW Koalicja Obywatelska. Nowymi radnymi zostali Magdalena Królik i Mateusz Pleciak z KWW PSL Trzecia Droga, Maria Gajowniczek z KWW Krośnickie Stowarzyszenie Samorządowe, Marek Łaniak z KWW Ziemia Krośnicka, Wioletta Pacyna z KWW Wioletty Pacyny oraz Monika Rozpara z KWW Krośnickie Forum Współpracy. Z krośnicką radą pożegnali się Jerzy Chołodecki, Dorota Godyla, Maria Gradzik, Zdzisław Jasięga, Izabela Malerek i Krzysztof Skrzypczyk.
W gminie Milicz wśród kandydatów na burmistrza największe poparcie wyborców uzyskał Wojciech Piskozub (KWW Milicz Ponad Podziałami). Głos na niego oddały 4283 osoby (49,29%), co sprawiło, że był blisko wygranej, ale nie może jeszcze świętować zwycięstwa. W drugiej turze jego rywalem będzie Piotr Lech (KWW Ziemia Milicka), na którego zagłosowano 3657 razy (42,09%). Na pytanie ilu radnych zdołało utrzymać mandat, odpowiedzi należy spodziewać się po otrzymaniu wyników drugiej tury. Obaj kandydaci na burmistrza zdołali bowiem wywalczyć mandaty w radzie miejskiej, a w przypadku reelekcji Piotra Lecha jego miejsce zajmie dotychczasowy radny Andrzej Kubiak.
Na ten moment liczba radnych, którzy będą sprawować funkcję przez kolejną kadencję w gminie Milicz wynosi 10. Zaufaniem ponownie obdarzono Piotra Bolińskiego, Katarzynę Makowiecką, Andrzeja Nestoruka i Leszka Żubera z KWW Milicz Ponad Podziałami, Stanisława Kuśnierza, Andrzeja Leszczyszyna, Halinę Smolińską i Włodzimierza Świrkowicza z KWW Ziemia Milicka oraz Bartłomieja Szmigla i Wojciecha Wencka z KKW Koalicja Obywatelska. Zdobywcami nowych mandatów zostali Krzysztof Chlistun, Wojciech Piskozub, Paweł Wybierała i Piotr Zajiczek z KWW Milicz Ponad Podziałami, Agata Antoszczyszyn, Szymon Iwanicki i Anna Romanowicz z KKW Koalicja Obywatelska, Mariola Góral i Piotr Lech z KWW Ziemia Milicka oraz Andrzej Bucyk i Sergio Pisano z KWW PSL Trzecia Droga. Do milickiej rady nie dostali się Edmund Bienkiewicz, Wiesław Cerazy, Piotr Czajkowski, Marzanna Łabaczuk, Mariusz Owczarek, Alicja Przybylska i Arkadiusz Tutak. Alicja Szatkowska nie kandydowała w tych wyborach, a Dorota Folmer i Jadwiga Janczura zamieniły samorząd gminny na powiatowy, uzyskując mandaty w radzie powiatu. Sprawą otwartą pozostaje jeden mandat. Zwycięstwo Wojciecha Piskozuba sprawi, że w radzie zasiądzie Beata Walkowiak, a Andrzejowi Kubiakowi do utrzymania mandatu potrzebne jest zwycięstwo Piotra Lecha w drugiej turze wyborów na burmistrza.
W radzie powiatu pojawi się aż dziesięć nowych twarzy, bo tylko pięciorgu radnym udało się ponownie znaleźć w jej składzie. Ponownym poparciem wyborców cieszyli się Marcin Ciesielski z KWW Ziemia Milicka, Krzysztof Domagała z KW Prawo i Sprawiedliwość, Grzegorz Duda z KWW PSL Trzecia Droga, Sławomir Strzelecki z KWW Sławomira Strzeleckiego i Sylwia Szydłowska-Małecka z KKW Koalicja Obywatelska. Wśród nowych radnych znaleźli się Anna Duda, Jolanta Szczuraszek i Małgorzata Walniczek z KW Prawo i Sprawiedliwość, Dorota Folmer i Jadwiga Janczura z KWW Doroty Folmer W Obronie Szpitala, Jacek Biernat i Łukasz Rokita z KWW Ziemia Milicka, Mirosław Drobina z KWW Sławomira Strzeleckiego, Daniel Misiek z KKW Lewica i Krystian Okoń z KKW Koalicja Obywatelska. Wyborcy zdecydowali, że w powiatowej radzie w tej kadencji nie zasiądą Halina Góra, Szymon Lew, Janusz Łabuda, Krzysztof Osmelak, Krystyna Patalas, Piotr Psiuk, Edward Rybka, Marek Sierpiński i Jerzy Szkatuła. O mandat radnego nie ubiegał się Marek Warkocz, który powalczy w drugiej turze o fotel wójta Cieszkowa.
(MS)
Comments are closed