Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Japońskie akcenty w Kobiernie

2024-04-05
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Japońskie akcenty w Kobiernie
Japońskie akcenty w Kobiernie
GÓRZNY GROUP

27 marca w Wiejskim Domu Kultury w Kobiernie podpisano list intencyjny pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, firmą Las-Kalisz, miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich i gminą Krotoszyn. Sprawa dotyczy pomysłu rodem z Japonii – szycia w skórze dzika.

Firma Las-Kalisz będzie dostarczać skóry dzików, z których odpowiednio przeszkolone panie z KGW będą szyły drobne gadżety reklamujące firmę, Kobierno i gminę Krotoszyn. To pomysł zaczerpnięty z Japonii. Zobaczyliśmy go w trakcie naszej misji gospodarczej właśnie w tym kraju i postanowiliśmy przenieść go na polski grunt. To chyba jedyny taki projekt w Polsce. Bardzo cieszę się ze współpracy między samorządem województwa, gminą i prywatnym przedsiębiorstwem – mówił burmistrz Franciszek Marszałek.

Wspólnie chcemy jeszcze bardziej aktywizować KGW w Kobiernie. Myślę, że to dobry pomysł, by wykorzystywać skóry z dzikich zwierząt i na ich bazie wykonywać różne rękodzieła. Chcę te dobre praktyki z Japonii pokazywać również tutaj, w Wielkopolsce, w gminie Krotoszyn. To bardzo ciekawe przedsięwzięcie i mam nadzieję, że inne koła gospodyń będą w przyszłości z niego korzystały. Jako samorząd województwa przeznaczamy 40 tys. zł wkładu finansowego w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Dzięki tym działaniom pokażemy, że skór dzikich zwierząt nie trzeba wyrzucać i można je jeszcze wykorzystać, aby posłużyły ludziom – podkreślił wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Na bazie współpracy z miastem partnerskim Okinoshimą i przy okazji wizyty w gminie Misato podpatrzyliśmy bardzo mądry rodzaj zagospodarowania swego rodzaju odpadu z dzika, jakim jest skóra. Tamtejsze koło gospodyń produkowało galanterię skórzaną właśnie ze skór z dzika i ten sposób zagospodarowania postanowiliśmy przenieść na nasz rynek – tłumaczył Tomasz Tarnawski, prezes Las-Kalisz.

Nasze koło gospodyń bardzo cieszy się, że zostało wytypowane, by przeprowadzić warsztaty i nauczyć się tworzenia wyrobów z tych odpadów, ze skór. Zdobytą wiedzę postaramy się wykorzystać do wykonywania naszych rękodzieł i zarobić pieniądze na rozwój naszego koła – dodała Helena Horyza, przewodnicząca KGW w Kobiernie.

Koszt warsztatów kaletniczych zostanie w pełni dofinansowany ze środków UMWW w Poznaniu, ujętych w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025 w ramach Planu Działania KSOW na lata 2014-2020.

(MS)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK