Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Szereg pomysłów dla Krotoszyna

2024-03-19
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samorząd
  6. /
  7. Szereg pomysłów dla Krotoszyna
Szereg pomysłów dla Krotoszyna
SofraHous

Na kolejnej konferencji KWW Krotoszyn Na Nowo 2050 poznaliśmy pełne listy komitetu. Kandydaci przedstawili też swoje pomysły na funkcjonowanie miasta i gminy.

Członkowie komitetu zamierzają skupić się na kilku dziedzinach, oferując zmiany w funkcjonowaniu miasta i gminy Krotoszyn. Pierwsza z nich to infrastruktura drogowa, którą zamierzają usprawnić poprzez perspektywiczne projekty budowy dróg, rozbudowę oświetlenia mniej energochłonnego, sukcesywne remonty dróg i rozbudowę ścieżek pieszo-rowerowych. Fundusze na to mają zapewnić dofinansowania zewnętrzne oraz partnerstwo publiczno-prywatne przy budowie dróg.

Wizja gospodarki przestrzennej ma być zbieżna z komfortem życia mieszkańców. Inwestycje mają sprzyjać mieszkańcom, a planowanie przestrzenne kandydaci zamierzają oprzeć na konsultacjach społecznych. Za ważną kwestię uznano także stworzenie strefy przemysłowej przy planowanej obwodnicy.

W sprawie bezpieczeństwa planowane są m.in. kursy samoobrony, współorganizowane z wojskiem, wprowadzenie programu odnośnie strzelnicy w gminie czy rozwój systemu monitoringu miejskiego. Zmiany mają dotyczyć też straży miejskiej, by dostosować jej funkcjonowanie do potrzeb mieszkańców.

Ochronę zdrowia mają wzmocnić liczne programy zdrowotne i profilaktyczne. Kandydaci zamierzają przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym i nałogom oraz zapewnić codzienny nocny dyżur apteczny w mieście.

W zakresie ochrony środowiska komitet przewiduje wsparcie dla mieszkańców w termomodernizacji budynków, poprawę jakości parków miejskich, budowę nowych miejsc zazielenionych. Planowane jest też poszerzenie działań prewencyjnych na rzecz ekologii w postaci zwiększenia czujników emisji. Rozszerzeniu mają ulec również programy dofinansowania retencji na obszarach prywatnych oraz programy przydomowych oczyszczalni ścieków.

Budżet obywatelski ma zostać zreorganizowany. Środki mają być zwiększone, a dodatkowo proponowany jest ich podział na wieś i miasto. Za sprawą działań kandydatów ma wzrosnąć partycypacja społeczna, a dialog z mieszkańcami ma być prowadzony na różnych płaszczyznach, również z wykorzystaniem form e-kontaktu.

Dla seniorów proponowane jest wsparcie w obszarze geriatrii i psychogeriatrii w Krotoszynie oraz wzmocnienie profilaktyki onkologicznej i kardiologicznej. Kandydaci zamierzają także uaktywnić seniorów na rzecz rozwoju firm.

Zwiększając wydatki na sport, komitet planuje dbać o zdrowy rozwój kolejnych pokoleń. Zamierza także zapewnić równy dostęp do bazy sportowej dla wszystkich dzieci.

W obszarze kultury komitet gwarantuje jakość imprez na poziomie ogólnokrajowym. Przy wykorzystaniu potencjału kulturalnego planowane są liczne wydarzenia, także plenerowe, w okresie od wiosny do jesieni.

W kwestii oświaty przewiduje się m.in. poprawę wyposażenia szkół, zwiększenie dostępności cyfrowej placówek oraz przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu uczniów z obszarów wiejskich.

Kandydaci zamierzają także wprowadzić programy zapobiegające bezdomności zwierząt i zadbać o funkcjonowanie schroniska dla bezdomnych psów i kotów.

Skąd na to wszystko kasa? My wiemy, jak sfinansować wszystkie nasze propozycje. Po pierwsze – wiele środków można zaoszczędzić. Po drugie – jest mnóstwo programów, z których można skorzystać. Mamy urzędy wojewódzkie i ministerstwa. Kolejna bardzo ważna rzecz to środki z mitycznego już KPO, które zostaną odblokowane w kwietniu. Gmina również otrzyma ogromne pieniądze, oczywiście jeśli o nie zawnioskuje. My mamy już przygotowane wnioski – podkreśliła Magdalena Paszyn.

Liderem listy nr 1 do rady miejskiej jest Bartosz Kosiarski, a kandydują w nim również Katarzyna Ochmann, Jacek Mielcarek, Ewa Ratajczyk, Krzysztof Olgrzymek, Grzegorz Jasianek, Marzena Augustyniak-Szczotka, Julia Talaga i Włodzimierz Szewczyk. W okręgu nr 2 KNN poprowadzi Magdalena Paszyn, a wraz z nią startują Krystian Jankowski, Paweł Haszek, Julita Nadstawska-Szcześniak, Jan Leszek Pawlik, Monika Jadczak, Dominik Góral, Katarzyna Matyla i Mariusz Ossowski. Listę w okręgu nr 3 tworzą Marcin Handzlik, Marta Karpińska, Paweł Jaworski, Beata Trafalska, Aneta Woźniak i Karol Karpiński.

(MS)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK