Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Postępowanie rozwodowe – czym jest i jak przebiega?

2023-11-28
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Postępowanie rozwodowe – czym...
Postępowanie rozwodowe – czym jest i jak przebiega?
KLIBER FINANSE

Sprawy rozwodowe to ogromne emocje, nierzadko wątpliwości. Łatwo się zagubić, zapomnieć o czymś ważnym. W jaki sposób małżonkom pomaga kancelaria adwokacka Wrocław? Czym właściwie jest rozwód i jak przebiega typowa sprawa rozwodowa? Wątpliwości rozwiewa Iwo Klisz, profesjonalny prawnik specjalizujący się w rozwodach, podziale majątku czy sprawowaniu opieki mad małoletnimi. 

 

Czym jest rozwód?

W świetle prawa rozwód jest rozwiązaniem istniejącego związku małżeńskiego. Jest to jedna z głównych instytucji prawa rodzinnego. Orzeka go sąd na wniosek małżonków. Warto jednak wiedzieć, że polskie prawo przyjmuje zasadę trwałości związku małżeńskiego. Oznacza to, że rozwód może zostać orzeczony wtedy, gdy spełnione zostaną odkreślone przesłanki. Pierwszą z nich jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Są to tzw. przesłanki pozytywne. Rozwód nie może zostać orzeczony, jeżeli w jego konsekwencji ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci bądź gdy rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Sąd nie udzieli rozwodu również w sytuacji, gdy pozew składa małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a drugi małżonek nie godzi się na rozwód. Są to przesłanki negatywne, uniemożliwiające orzeczenie rozwodu przez sąd.

 

Jak przebiegają sprawy rozwodowe?

Jak podkreśla prawnik z Wrocławia, Iwo Klisz, przebieg sprawy rozwodowej jest zależny od nastawienia małżonka składającego pozew o rozwód. Każda sprawa rozwodowa wiąże się z dużymi emocjami, ale też z koniecznością odpuszczenia pewnych kwestii i zawalczenia o inne. Mówiąc najogólniej, sprawa rozwodowa może zakończyć się bez orzekania o winie bądź z orzekaniem o winie. Pierwszym etapem sprawy rozwodowej jest wytoczenie powództwa w sądzie okręgowym. Po złożeniu pozwu rozwodowego sąd ustala, czy między małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Jeżeli małżonkowie nie kochają się, nie dzielą wspólnej sypialni, a do tego nie mają wspólnoty gospodarczej, sąd potwierdza, że nastąpił rozpad pożycia. O tym, czy rozwód ma nastąpić z orzekaniem o winie czy bez, decydują małżonkowie. Możliwe jest także orzeczenie o winie obojga małżonków. Jeżeli natomiast małżonkowie złożą stosowny wniosek, sąd nie będzie dochodził winy żadnego z małżonków, a sama rozprawa potoczy się o wiele szybciej.

 

Sposoby zakończenia sprawy rozwodowej

Postępowanie rozwodowe zakończone orzeczeniem o winie jednego z małżonków zazwyczaj wymaga przygotowania kilku pism, a także posiadania dowodów na winę małżonka. Dowodem może być zeznanie świadków, wydruki sms czy wiadomości mailowych, a także raport ze śledztwa przeprowadzonego przez detektywa. Jak podkreśla prawnik z Wrocławia, znaczenie ma każdy dowód. Jeżeli rozwód zakończy się orzeczeniem o winie jednego z małżonków, ustalany jest obowiązek alimentacyjny na rzecz drugiego małżonka. Taki rozwód zazwyczaj wymaga wielu rozpraw i trwa o wiele dłużej niż rozwód bez orzekania o winie.

 

Opieka nad dzieckiem w postępowaniu rozwodowym

W przypadku, w którym małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, wyrok rozwodowy określi zasady ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka, a także sposób sprawowania opieki rodzicielskiej. Możliwe jest sprawowanie władzy rodzicielskiej przez obojga rodziców, jeżeli będzie to zgodne z dobrem samego dziecka. Są jednak przypadki, w których władza rodzicielska dotyczy tylko jednego z małżonków, a najbardziej skrajnych sytuacjach, oboje rodziców mogą być tej władzy pozbawieni. Prawnicy Wrocław świadczą pomoc małżonkom, którzy na drodze porozumienia chcą wypracować zasady dotyczące władzy rodzicielskiej, alimentów czy kontaktów z dzieckiem. Rolą, jaką pełnią adwokaci Wrocław jest przede wszystkim wsparcie małżonków i pomoc w wypracowaniu porozumienia w nawet tak skrajnym przypadku, jak rozwód. Jeżeli rodzice zgodnie przedstawią przed sądem porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, sąd do tego wniosku się przychyli. Warto wiedzieć, że na wniosek jednego z rodziców, sąd może przyznać opiekę nad dzieckiem jednemu z rodziców, jednocześnie ograniczając władzę rodzicielską drugiego. Pozbawienie władzy rodzicielskiej to jednak bardzo rzadka i skrajna sytuacja.

 

Co z majątkiem?

Kolejną kwestią sporną w trakcie rozwodu jest podział majątku. Jak podkreśla prawnik Wrocław, Iwo Klisz, sprawy związane z podziałem majątku nie muszą być załatwione na drodze sądowej. W zupełności wystarczy akt notarialny spisany u notariusza. Nie ma też znaczenia, czy małżonkowie spiszą go przed rozwodem, w jego trakcie czy po. Jeżeli małżonkowie chcą dokonać podziały majątku jeszcze przed rozwodem, muszą wyjść z ustroju wspólności majątkowej i ustanowić rozdzielność majątkową. Kolejnym krokiem jest ustalenie składu majątku, udziału małżonków majątku wspólnym, a także ustalenie sposobu podziału majątku po ogłoszenie rozwodu.

Artykuł powstał przy współpracy z https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/
Kancelaria Spraw Rozwodowych – Rozwód Wrocław i Podział Majątku
adres: ul. Kazimierza Wielkiego 1, 50-077 Wrocław
telefon: 697 945 000

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK