Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Las – Knieja – Dziczyzna

2023-10-11
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności Milicz
  4. /
  5. Las – Knieja –...
Las – Knieja – Dziczyzna
CENTRUM POGRZEBOWE

7 października na terenie Technikum Leśnego im. Władysława Jedlińskiego w Miliczu odbyło się Święto Lasów Milickich pod hasłem „Las. Knieja. Dziczyzna”. Imprezę zorganizowało Nadleśnictwo Milicz, we współpracy z gospodarzami wydarzenia oraz lokalnymi kołami łowieckimi. Honorowy patronat objął dyrektor regionalny Lasów Państwowych we Wrocławiu.

 

Mszę świętą w intencji św. Huberta – patrona myśliwych i leśników – odprawił biskup Jacek Kiciński. Potem uroczystego otwarcia imprezy dokonali Tadeusz Łozowski – dyrektor regionalny Lasów Państwowych we Wrocławiu, Marcin Całów – nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz, Justyna Żarczyńska – dyrektor Technikum Leśnego w Miliczu. – Bardzo się cieszę, że mogłem objąć patronatem honorowym tę piękną i wpisaną w tradycję miasta imprezę. Jesteśmy tutaj, aby świętować i cieszyć się darami od Pana Boga. Gratuluję również myśliwym, którzy obchodzą 100-lecie swojego istnienia. Gdyby nie oni, to gospodarowanie populacją leśną byłoby trudne. Wbrew temu, co się niesprawiedliwie mówi, my – leśnicy jesteśmy dumni z takiego partnera – mówił Tadeusz Łozowski.

Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji Na scenie zaprezentowali się sygnaliści i było można podziwiać pokaz wabienia podczas polowania. Tradycje ceremoniału łowieckiego sięgają bardzo daleko w przeszłość i są różne, w zależności od zasad przyjętych przez dane koło. Sygnały, które do dzisiaj rozbrzmiewają w polskiej kniei, służą np. do pobudki, powitania, zbiórki myśliwych, rozpoczęcia i zakończenia polowania. Sygnaliści używają do tego specjalnych rogów myśliwskich.

Wydarzenie „Las. Knieja. Dziczyzna” stało się integralną częścią Dni Karpia, skupiając się na edukacji i promowaniu różnych aspektów, związanych z lasami i przyrodą. Impreza była okazją do bliższego poznania lasów milickich oraz bogactwa przyrody, a także do degustacji zdrowej i wysokiej jakości żywności, pochodzącej z polskich lasów.

Swoje stoiska miały Nadleśnictwo Milicz i inne nadleśnictwa z Dolnego Śląska oraz Wielkopolski, a także lokalne koła łowieckie, które prezentowały tradycje myślistwa oraz różnorodność dziczyzny dostępnej w regionie.

W auli Technikum Leśnego przygotowano wystawę łowiecką oraz zabawy dla dzieci. Na stanowiskach kół łowieckich można było spróbować wyjątkowych leśnych specjałów, takich jak pasztet z zająca czy kiełbasa z dzika, co przyciągnęło wielu smakoszy.

(FENIX)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK