Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Koncert Gabrieli Balcerek

2023-07-27
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Koncert Gabrieli Balcerek
Koncert Gabrieli Balcerek
KLIBER FINANSE

Lions Club Krotoszyn i Krotoszyński Ośrodek Kultury zapraszają na koncert skrzypaczki Gabrieli Balcerek. Odbędzie się on 6 sierpnia w kinie Przedwiośnie.

 

Gabriela Balcerek naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim, od 11. roku życia kontynuowała naukę w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w klasie prof. Kariny Gidaszewskiej. W 2022 roku ukończyła z wyróżnieniem POSM II stopnia im. M. Karłowicza.

Tego samego roku w listopadzie zdała egzamin wstępny w Londynie do najbardziej prestiżowego konserwatorium muzycznego na świecie według rankingu z 2022 i 2023 r. – Royal College of Music. Będzie miała zaszczyt kształcić się w klasie prof. Alexandra Gilmana, światowej sławy skrzypka. Profesor zgodził się przyjąć ją do grona swoich studentów, a nie jest to sprawa łatwa, ponieważ może on wybierać spośród kandydatów z całego świata, bo uczelnia przeprowadza – oprócz Londynu – egzaminy wstępne jednocześnie w ośmiu miejscach na świecie (m.in. Singapur, Tokio, Pekin, Seul i Nowy Jork).

G. Balcerek była laureatką blisko 50 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych. Jej osiągnięcia to m.in. Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu, I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Belgradzie, I nagroda w Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej w Katowicach, I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Zell an der Pram w Austrii, I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Płocku. Ponadto uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Sutri (Włochy), Salzburgu, Zell am See (Austria), Goch  (Niemcy). Kiedy miała zaledwie 9 lat, po konsultacjach w Yehudi Menuhin School w Londynie zaproponowano jej tam naukę, jednak z powodu braku środków finansowych nie było to możliwe.

Doskonaliła swoje umiejętności u takich profesorów jak Simon Cartledge, Alina Ibragimowa, Arianne Mathaus, Edward Zienkowski, Bartosz Bryła, Patrycja Piekutowska, Maria Orzechowska i Janusz Kucharski. W latach 2020-2022 była uczestniczką dwuletniego programu przygotowawczego ze statusem studenta na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Sang Hee Cheong, Leonida Sorokowa i Elizabeth Kropfitsch. Była też członkinią Lusławickiej Orkiestry Talentów w Europejskim Centrum Muzycznym Krzysztofa Pendereckiego, koncertowała z Zamojską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod batutą Michała Klauzy (koncert nagrany przez Telewizję Polską i wielokrotnie prezentowany na kanale TVP Kultura) oraz warszawską orkiestrą Sinfonia Viva.

W wieku 16 lat jako solistka nagrała płytę z 14 utworami skrzypcowymi takich kompozytorów jak H. Wieniawski, F. Kreisler, Pablo de Sarasate. Jest to wyjątkowa płyta, ponieważ wszystkie utwory zostały specjalnie zaaranżowane na orkiestrę kameralną przez kompozytora Tomasza Radziwonowicza. Podczas nagrania Gabrieli towarzyszyła orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją kompozytora. Płytę wydała firma DUX i jest ona dostępna w salonach Empik oraz na platformach streamingowych takich jak Spotify czy Apple Music.

Była gościem dwugodzinnej audycji radia RDC pt. „Droga do kariery”. Przez wiele lat była uczestniczką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Zdolnych. Za swe osiągnięcia wielokrotnie nagradzana m.in. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałka województwa wielkopolskiego. W 2016 roku została najmłodszą stypendystką programu „Młoda Polska”, a za otrzymane stypendium mogła nabyć mistrzowskie skrzypce francuskiego lutnika Emile’a Mennessona z 1875 roku.

Kwota samego czesnego jest znacząca i wynosi 27300 GBP za jeden rok nauki. Gabriela zgrała na egzaminie wstępnym Koncert D-dur P. Czajkowskiego oraz Introdukcje i Tarantelle Pablo de Sarasate. Następnie została poproszona (tylko 4 osoby) o ponowne wykonanie tych utworów przed Komisją Stypendialną. Komisja doceniła jej umiejętności i orzekła, że może otrzymać od Royal College stypendium w wysokości 2/3 kwoty czesnego, tj. 18000 GBP na każdy rok studiów (4 lata). Tak znaczne wsparcie to także znak ze strony uczelni, że chciałaby mieć ją w gronie swoich studentów. Mimo to brakująca kwota czesnego to 9300 GBP. Po aktualnym kursie to ponad 48 000 złotych. Do tego dochodzi 5800 GBP za zakwaterowanie (30 000 zł).

W koncercie wystąpi także sopranistka Agnieszka Gertner-Polak. Po ukończeniu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Wokalno-Aktorskim doskonaliła swój warsztat wokalny w Wyższej Szkole Muzycznej w Wiedniu dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Zadebiutowała na scenie Neue Oper Austria w ramach Wiedeńskiego Festiwalu Mozartowskiego. 1 listopada 1997 roku, w rocznicę święceń kapłańskich Ojca Świętego, śpiewała dla Jana Pawła II w Watykanie.

Od wielu lat współpracuje z Robertem Jansonem, który skomponował specjalnie na jej głos hymn na 1050-lecie Chrztu Polski „Tyś jest mój syn” i wokalizę do sceny śmierci św. Maksymiliana Kolbego w filmie  ,,Dwie korony”.

OPRAC. (ANKA)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK