Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Uroczysta ceremonia zainaugurowała nowy rozdział w historii szkoły

2023-06-09
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Uroczysta ceremonia zainaugurowała nowy...
Uroczysta ceremonia zainaugurowała nowy rozdział w historii szkoły
CENTRUM POGRZEBOWE

2 czerwca w miejscowości Roszki (gmina Krotoszyn) zorganizowano uroczystość nadania miejscowej Szkole Podstawowej imienia Leśników Polskich. Uczniom wręczono nowy sztandar, odsłonięto pamiątkową tablicę.

 

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w Kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Roszkach, w trakcie której poświęcono nowy sztandar szkoły. Następnie wszyscy przeszli na teren szkoły. Na placu zebrało się grono pedagogiczne, uczniowie, a także liczni goście. Powitano przybyłych parlamentarzystów, osoby reprezentujące władze samorządowe, przedstawicieli miejscowej społeczności i organizacji działających w Roszkach. Szczególnie wyróżniono leśników, w tym dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, dra inż. Andrzeja Koniecznego, nadleśniczego Nadleśnictwa Krotoszyn Wiesława Bulińskiego oraz delegację załogi Nadleśnictwa Krotoszyn.

W ramach ceremonii uczniom wręczono nowy sztandar. Dzieci złożyły ślubowanie i odśpiewały hymn nawiązujący do patrona szkoły. Tablicę z nowym imieniem placówki odsłonili wspólnie dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, szef Nadleśnictwa Krotoszyn, burmistrz Krotoszyna, dyrektor szkoły oraz przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.

Dyrektor Aleksandra Wachowiak przypomniała najważniejsze wydarzenia z ponad 160-letniej historii placówki oraz genezę wyboru imienia patrona. Okazuje się, że szkoła od początku była usytuowana w bliskim sąsiedztwie lasów. Związane z tym jest także pochodzenie nazwy wsi Roszki. Według legendy pierwsi ludzie osiedlili się na dużej, pięknej polanie, otoczonej lasami.

– Przez wiele pokoleń nasza lokalna społeczność wiązała się z lasem. Nie funkcjonowałyby one w obecnym kształcie, gdyby nie starania leśników – często niewidocznych opiekunów dbających o jego trwałość. Nazwa Leśnicy Polscy to wyraz podziękowania za wszystko, co robią, aby zachować dla następnych pokoleń w niezmienionej formie przyrodę. Chcemy pamiętać o ich odpowiedzialnej pracy, tak ważnej i potrzebnej – powiedziała A. Wachowiak. Potem uczniowie wystąpili w części artystycznej, nawiązującej do legendy o wsi Roszki.

Ze strony zaproszonych gości padło wiele ciepłych słów na temat obecnego dorobku szkoły. Gratulowano dotychczasowych sukcesów i składano życzenia dalszej pomyślności w działalności edukacyjnej. Andrzej Konieczny, który objął honorowym patronatem tę uroczystość, podkreślił niełatwą rolę leśników, dbających o polskie lasy w czasie burzliwej historii naszego kraju, wspomniał o ofiarach, czasami najwyższych, jakie z tego tytułu musieli ponieść.

– Lesistość Polski po roku 1945 roku wynosiła ok. 20 procent, obecnie to już ok. 30 procent. To polscy leśnicy od zakończenia II wojny światowej zwiększyli o połowę lesistość naszego kraju. To bardzo ważne. Dzisiaj mówimy o ochronie przyrody, ochronie klimatu, ale zapominamy, że leśnictwo i gospodarka leśna wszystkie te rzeczy w sobie skupiała i skupia. To jest wielki dorobek polskich Lasów Państwowych, które w przyszłym roku będą obchodziły 100-lecie istnienia – oznajmił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Część oficjalną zakończono sygnałami myśliwskimi, zagranymi przez pracowników Nadleśnictwa Krotoszyn. Potem było zwiedzanie szkoły. Całość zakończył „leśny poczęstunek” w sali wiejskiej w Roszkach.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK