Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Wykorzystaj potencjał zielonych użytków!

2023-05-30
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Wykorzystaj potencjał zielonych użytków!
Wykorzystaj potencjał zielonych użytków!
CENTRUM POGRZEBOWE

Przy doskonałej pogodzie i organizacji 12 maja w gospodarstwie Anny i Damiana Kaźmierczaków w miejscowości Brzoza (gmina Krotoszyn) zorganizowano warsztaty łąkarskie dla hodowców bydła i producentów mleka powiatu krotoszyńskiego pod hasłem „Zielone złoto – czyli jak prawidłowo wykorzystać potencjał użytków zielonych?”. Ich strategicznymi współorganizatorami były Wielkopolski Oddział Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz PPH Sp. z o. o. Centnas z Krotoszyna.

 

Głównym prelegentem był prof. dr hab. inż. Roman Łyszczarz, specjalista z zakresu łąkarstwa z Bydgoszczy, który omówił podstawowe czynniki wpływające na potencjał produkcyjny trwałych i polowych użytków zielonych. W zasadniczej części skupił się jednak na międzyplonach trawiastych, w tym na demonstrowanej na pokazie uprawie, powstałej z wysiewu autorskiej mieszanki trawiasto-koniczynowej pod nazwą Energetyczny As. Jest ona wspólną propozycją firmy Centnas oraz profesora, testowaną w wielu regionach kraju. Trawiastymi komponentami mieszanki są tetraploidalne odmiany wysokich życic: westerwoldzkiej i wielokwiatowej, będące w hodowli zachowawczej firmy Centnas, a nasiona tych i jeszcze wielu innych odmian gatunków rolniczych produkowane są na plantacjach nasiennych kontraktowanych przez Centnas. Jakość plantacji w tym nasion kontrolowana jest przez Polską Izbę Nasienną oraz certyfikowane Laboratorium Oceny Nasion. Poza walorami pastewnymi uprawa mieszanki Energetyczny As spełnia najwyższe standardy środowiskowe. Nie wymaga herbicydowego zwalczania chwastów i grzybowej ochrony roślin.

Z kolei mgr inż. Arkadiusz Kaźmierczak, specjalista żywienia krów mlecznych z  PFHBiPM i jednocześnie syn właścicieli gospodarstwa, omówił walory pokarmowe kiszonek z traw i roślin motylkowych oraz przedstawił kalkulacje ekonomiczne związane z bieżącą i perspektywiczną opłacalnością produkcji  mleka. Wykorzystał w tym celu efektywny w obsłudze, bilansujący program – AMTS, z którego korzystają doradcy żywieniowi PFHBiPM. Wskazał również, że takie uprawy niwelują znacznie obciążenie środowiska, ponieważ kiszonki o wysokiej strawności to mniej gazów cieplarnianych.

Warsztaty zakończyły się animowaną przez profesora R. Łyszczarza częścią praktyczną, charakteryzującą się wszechstronną dyskusją, związaną nie tylko z prezentowanym międzyplonem, lecz również z problemami w uprawie lucern i trudną sztuką produkcji pasz na trwałych i polowych użytkach zielonych.

Interesującym dopełnieniem tych warsztatów było również uczestnictwo kolejnych sponsorów, a mianowicie firmy CLAAS, prezentującej pracę swojej kosiarki czołowej, i SILOZET-u – dostarczyciela folii do owijania balotów oraz losowanej premii dla uczestników spotkania.

– W warsztatach wzięło udział około 70 rolników, wielu młodszego pokolenia, co rokuje dobrą przyszłość wielkopolskiemu dobrostanowi w chowie i hodowli bydła mlecznego oraz produkcji pasz na trwałych i polowych użytkach zielonych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu warsztatów. Ich efektem są już uzgodnione kontakty profesora, związane z renowacjami trwałych łąk kośnych w gospodarstwach niektórych uczestników spotkania – mówi Marek Krawicki, kierownik marketingu Centnas Krotoszyn, zapowiadając jednocześnie uczestnictwo w organizowaniu kolejnych podobnych wydarzeń nie tylko w Wielkopolsce, lecz również poza jej granicami.

(FENIX)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK