Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Czy na Orli powstanie zbiornik wodny?

2022-09-07
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Samorząd
  6. /
  7. Czy na Orli powstanie...
Czy na Orli powstanie zbiornik wodny?
TAPAS OFERTA ŚWIĄTECZNA

Podczas niedawnej sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego złożona została interpelacja w sprawie budowy zbiornika wodnego na rzece Orli. Temat ten co jakiś czas powraca, niestety bez większych skutków, a poziom wód w powiecie ciągle się obniża.

 

Interpelację w sprawie budowy zbiornika wodnego w imieniu swoim oraz radnego Marcina Leśniaka odczytał radny Piotr Osuch. – Mając na uwadze pogarszającą się każdego roku sytuację wodną na terenie powiatu krotoszyńskiego, a w szczególności na terenie gminy Koźmin Wlkp., konieczne jest wybudowanie planowanego od wielu lat zbiornika wodnego Orla-Klatka na rzece Orla. Plan budowy tego zbiornika został ujęty m.in. w dokumencie z roku 2011 pt. „Plan zagospodarowania wodami na obszarze dorzecza rzeki Orli”. Wówczas wielkość tego zbiornika szacowana była na 0,5 miliona metrów sześciennych. Prócz poprawy warunków wodnych zbiornik wpłynie również na zwiększenie atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej naszego powiatu. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o pisemne wystąpienie do odpowiednich instytucji celem rozpoczęcia procesu inwestycyjnego. Pragniemy dodać, że jakiś czas temu gmina Koźmin Wlkp. również występowała z tym wnioskiem, a odpowiedź była negatywna. Myślę jednak, że wnioski trzeba składać i być może uda się tę sprawę pchnąć do przodu – stwierdził radny.

Jednym z punktów sesji było zatwierdzenie sprawozdania Państwowych Gospodarstw Wodnych – Wód Polskich z działań podejmowanych przez Nadzory Wodne w 2021 roku. Głos w tej sprawie zabrał radny Jacek Zawodny, który przypomniał, że temat zbiornika był poruszany podczas ubiegłorocznej sesji sierpniowej. – W piśmie z 6 października 2021 roku napisano, że plan budowy zbiornika pojawił się już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a dalej podaje się, że Wody Polskie rozważą możliwość aktualizacji wcześniejszej koncepcji programowo-przestrzennej wykonania inwestycji budowy zbiornika w oparciu o warunki terenowe, podyktowane rzeczywistym przebiegiem mającej powstać obwodnicy Koźmina Wlkp. i zgłoszenie inwestycji do katalogu działań przy następnej aktualizacji opracowywanego przez Wody Polskie planu przeciwdziałania skutkom suszy, będącego ogólnokrajowym i najważniejszym dokumentem planistycznym wobec nasilającego się zjawiska suszy. Aktualnie temat dostępności wody w najbliższym otoczeniu omawiany jest w ramach powstających przy ośrodkach doradztwa rolniczego lokalnych partnerstw do spraw wody, co zainicjowane zostało również w powiecie krotoszyńskim w bieżącym roku – przypomniał treść pisma radny.

– W związku z powyższym chciałbym zapytać, na jakim etapie obecnie jesteśmy, bo – jak już moi przedmówcy wspomnieli – na terenie powiatu, a szczególnie na terenie gminy Koźmin Wlkp., tej wody brakuje. Chciałbym się więc dowiedzieć, co w związku z powyższym udało się zrobić albo co państwo zamierzacie, bo minął kolejny rok, a niestety tej informacji brakuje – oznajmił J. Zawodny.

Z kolei radny Hieronim Marszałek skierował do przedstawicieli instytucji pytanie odnośnie tego, jak wygląda nadzór nad zbiornikami wodnymi.

Odpowiedzi na wszelkie pytania radnych udzielił Marcin Woźniak, kierownik Nadzoru Wodnego w Krotoszynie (na zdjęciu). – Faktycznie, przez ostatni czas poprzez projektanta dotarłem do projektu z 2008 roku i rzeczywiście ta koncepcja została wykonana. Próbowałem też dotrzeć do pracowników, którzy są już na emeryturze, aby zapytać o losy tego projektu jeszcze w latach siedemdziesiątych. Powiedzieli, że w tym czasie powstawały zbiorniki np. w Jaraczewie czy w Roszkowie. Jeśli chodzi o zbiornik Orla-Klatka, to poprzedni dyrektor mówił, że w wówczas były problemy z wykupem gruntów i ze słabym poparciem władz, głównie gminy Koźmin Wlkp. Później pojawiły się kolejne dokumenty planistyczne i zbiornik z tych planów wypadł. Aktualnie prowadzę rozmowy z dyrekcją zarządu zlewni Wód Polskich w Lesznie. Trwają prace nad dokumentacją zbiornika Masłówka, który ma powstać  na pograniczu województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. Prosiłbym jak najbardziej o pisemne stanowisko w sprawie interpelacji radnego Osucha i poparcie inicjatywy budowy zbiornika oraz przesłanie tego do Wód Polskich. Wówczas będziemy w dalszej kolejności się tą sprawą zajmować. Wiadome jest jednak, że po 15 latach ta dokumentacja musi być wykonana na nowo ze względu na budowę obwodnicy – tłumaczył M. Woźniak.

Radny Osuch zwrócił uwagę na fakt, iż budowa zbiornika w sąsiedztwie powiatu krotoszyńskiego nie jest zadowalająca dla mieszkańców i nie rozwiązuje problemu braku wody w gminie Koźmin Wlkp. Jak dodał, działania w tej sprawie kończą się na rozmowach, a sytuacja ciągle się pogarsza. Zdaniem radnego budowa zbiornika w tym miejscu jest jedynym rozwiązaniem, które pozwoli utrzymać poziom wód w odpowiednim stanie.

Radna Irena Rękosiewicz zapytała o zbiornik retencyjny przy Czarnej Wodzie w Sulmierzycach, którego koncepcja zrodziła się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. – Tuż po posiedzeniu komisji, na którym o tym rozmawialiśmy, skontaktowałem się z nadzorem i na początku września ponowię moją prośbę o zorientowanie się w sprawie tej koncepcji. Dokumenty z wcześniejszych lat były przekazywane i trudno jest mi powiedzieć, gdzie aktualnie znajduje się ta dokumentacja – odpowiedział Marcin Woźniak.

Radny Miłosz Zwierzyk zapytał, jakie inwestycje w bieżącym roku będą realizowane, gdyż w odpowiedzi na złożone przez gminę Zduny wnioski dotyczące prac na rzece Borownicy napisano, iż środki budżetowe zostały wykorzystane. M. Woźniak odrzekł jednak, że prace te uwzględniono i będą one zrealizowane, a w Zdunach wykonawca nawet rozpoczął już działania. Dodał też, że pracami konserwacyjnymi będzie objęty również rów baszkowski.

(LENA)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK