Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Ognisty czwartek

2022-07-24
Ognisty czwartek
TK DACHY

Okres żniw każdego roku jest czasem wzmożonych działań strażaków. 21 lipca na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowano cztery pożary na terenach wiejskich.

Pierwsze zgłoszenie dotyczące pożaru pól uprawnych wpłynęło w godzinach przedpołudniowych. Ogień objął ściernisko pokryte luźną słomą we Wrotkowie (gm. Koźmin Wlkp.). Do zdarzenia skierowany został jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie, a także pojazdy gaśnicze z jednostek OSP w Koźminie Wlkp., w Czarnym Sadzie i w Wałkowie. Po zabezpieczeniu terenu strażacy gasili palące się ściernisko oraz pryzmę obornika składowanego na polu, na którą rozprzestrzenił się ogień. W działaniach pomagał właściciel pola.
Tuż przed godziną 14.00 odnotowano kolejny pożar ścierniska, tym razem w Maciejewie (gm. Rozdrażew). Ogień objął ponad hektar pola. Zastępy z jednostki JGR w Krotoszynie oraz z OSP w Rozdrażewie i w Nowej wsi zapobiegły rozprzestrzenianiu się pożaru. Celem zabezpieczenia pogorzeliska, po zakończonej akcji gaśniczej, teren został oborany sprzętem rolniczym przez właściciela pola.
W Benicach (gm. Krotoszyn) doszło do pożaru zboża na pniu, słomy i ścierniska. W przypadku tego zdarzenia istotną rolę odegrali miejscowi rolnicy, którzy wpierali działania strażaków poprzez wykonywanie sprzętem rolniczym pasów ochronnych, ograniczających rozprzestrzenianie się ognia. W akcji uczestniczyli strażacy z JGR w Krotoszynie, a także z OSP w Benicach i Ustkowie.
Podobnie było w Wielowsi (gm. Kobylin). Tam również szybka interwencja właściciela pola oraz rolników zapobiegła rozwojowi pożaru. Na miejscu działali strażacy z JGR w Krotoszynie oraz strażacy-ochotnicy z Benic i Ustkowa. Dzięki reakcji rolników, jeszcze przed przyjazdem jednostek, udało się uratować pozostałą część upraw.
Strażacy po raz kolejny apelują o rozwagę. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że maszyny pracujące po kilkanaście godzin dziennie wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych. Kolejną zasadą, jakiej należy przestrzegać, jest zabezpieczenie podręcznego sprzętu gaśniczego do prowadzenia ewentualnych działań gaśniczych. Jak widzimy, ogromną rolę w minimalizowaniu strat pożarowych odgrywa również sprzęt rolniczy w postaci ciągników z pługami do oborywania miejsca pożaru, czy też beczkowóz z wodą. W tego rodzaju zdarzeniach kluczowy jest czas, a szybka interwencja – jeszcze w trakcie dojazdu straży pożarnej – często pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia.
Szczególnej rozwagi w okresie upałów wymaga używanie ognia otwartego. Ewentualne palenie tytoniu jest dozwolone jedynie w miejscach pozbawionych materiałów palnych, oddalonych od miejsca wykonywania prac żniwnych i występowania płodów rolnych o co najmniej 10 m. Natomiast całkowicie zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz ich transporcie.

OPRAC. (LENA)

FOT. OSP KSRG Koźmin Wlkp. / OSP KSRG Czarny Sad

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK