43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- 43. rocznica wprowadzenia stanu...
W piątek, 13 grudnia, w Miliczu odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary Stanu Wojennego oraz potępiająca jego autorów. Wydarzenie miało miejsce pod Krzyżem Solidarności na ulicy Krotoszyńskiej, z okazji 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Stan wojenny, ogłoszony 13 grudnia 1981 roku, był jednym z najciemniejszych okresów we współczesnej historii Polski. Wprowadzenie stanu wojennego miało na celu stłumienie rosnącego ruchu opozycyjnego, związanego z „Solidarnością”. W jego wyniku tysiące osób zostało internowanych, a wiele z nich straciło życie.
W uroczystościuczestniczyli Wojciech Piskozub, burmistrz Gminy Milicz, Dorota Folmer, starosta powiatu milickiego, Ryszard Bartnicki z Solidarności oraz licznie przybyłe delegacje.. Obecni złożyli kwiaty pod Krzyżem Solidarności, oddając hołd ofiarom tamtych wydarzeń.
Wojciech Piskozub, burmistrz Milicza, zaapelował do zgromadzonych: „Stop wojnie polsko-polskiej, niech Polak już nie staje przeciwko Polakowi, nawet w tej naszej małej lokalnej ojczyźnie”. Te słowa są ważne i znaczące, ponieważ podkreślają potrzebę jedności i współpracy w społeczności lokalnej. Apel burmistrza ma na celu zjednoczenie mieszkańców i promowanie wzajemnego szacunku.
Natomiast Dorota Folmer starosta powiatu milickiego mówiła – „Nie bójmy się odpowiedzialności za wolność, którą mamy. Nie bójmy się wspierać tych, którzy są w potrzebie. Nie bójmy się budować Polski opartej na wartościach, które nas jednoczą”. Jej słowa są wezwaniem do solidarności i wspólnego działania na rzecz lepszej przyszłości.
Podczas wydarzenia, każdy z obecnych miał możliwość zabrania głosu i podzielenia się swoimi wspomnieniami z tego mrocznego okresu. Była to chwila pełna wzruszeń i refleksji nad trudną historią Polski.
Uroczystość w Miliczu była nie tylko okazją do upamiętnienia ofiar stanu wojennego, ale również do przypomnienia o potrzebie jedności i solidarności wśród Polaków.
(PAW)
Fot. Marcin Folmer
Comments are closed