25-lecie reaktywacji bractwa
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- 25-lecie reaktywacji bractwa
Na początku lipca w Roszkach odbyły się uroczystości z okazji 25. rocznicy reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, którego historia sięga 1922 roku, ale jego działalność wznowiona została w 1993. Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń i odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Zorganizowano też zawody strzeleckie.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Roszkach. Następnie przypomniano historię Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.
Pierwszym prezesem organizacji był Jan Szczepanek z Jankowa Zaleśnego, który wraz z pozostałymi członkami bractwa, często byłymi powstańcami wielkopolskimi, gromadził się w ówczesnej parafii Janków Zaleśny pw. św. Wojciecha. Pierwsze zawody zorganizowano na prowizorycznej strzelnicy przy lesie.
W 1932 roku bractwo strzeleckie zakupiło hektarową parcelę przy drodze z Roszek do Orpiszewa, na której wybudowano strzelnicę, posadzono żywopłot oraz posypano wały. Wybuch II wojny światowej skutkował zawieszeniem działalności bractwa.
Ponowne próby działalności podjęto w 1947 roku. W skład nowego zarządu weszli Ignacy Poczta, Marcin Frąckowiak, Stefan Szlachta, Mieczysław Jankowski i Ignacy Zybała. Wtedy też zakupiono nowy sztandar ze składek mieszkańców i poświęcono go w kaplicy w Roszkach.
W czasach PRL-u działalność bractw kurkowych była zawieszana. W Roszkach strzelnica miała zostać zrównana z ziemią. Dzięki zaangażowaniu braci, Zygmunta Łasińskiego i Franciszka Pautera, którzy założyli Ligę Obrony Kraju, strzelnicę udało się uratować. W 1993 roku bractwo ją odzyskało. Po reaktywacji prezesem został Stanisław Liberski, jego zastępcą – Stanisław Sikora, sekretarzem – Sylwester Kokot, a skarbnikiem – Marian Trawiński.
W trakcie uroczystości odbyła się intronizacja króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Roszkach – Jerzego Kowalskiego. Wręczono także odznaczenia. Krzyż Oficerski Orderu Zasługi otrzymali Stanisław Liberski, Stanisław Sikora, Sylwester Kokot oraz Jan Grabski. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi uhonorowano Czesława Dudkę i Janusza Kubiaka.
W zawodach strzeleckich rywalizacja toczyła się w czterech kategoriach. W strzelaniu do tarczy rocznicowej pierwsze miejsce zajął Zenon Staniszewski. W strzelaniu do tarczy dla gości triumfował Jarosław Wojtczak (Ostrów Wlkp.). Do tarczy losowej najcelniej mierzył Sławomir Biela (Roszki). W strzelaniu do kura najlepszy był Zenon Staniszewski (Dobrzyca).
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed