150-letnia historia ludzi z pasją
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- 150-letnia historia ludzi z...
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Rok 2022 jest dla Banku Spółdzielczego w Krotoszynie niezwykle ważny z uwagi na jubileusz 150-lecia istnienia. Ta 150-letnia historia Banku Spółdzielczego w Krotoszynie to historia ludzi z pasją.
Jubileusze mają tę właściwość, że zawsze nawiązują do historii zakreślonej granicą pewnego czasu. Trudno znaleźć lepszą miarę upływu czasu niż tę, która wskazuje konkretną liczbę dni, miesięcy czy lat. Według niej historia Banku Spółdzielczego w Krotoszynie nie rozpoczyna się w 1959 r., kiedy przyjął on obecną nazwę, ale cofa nas znacznie dalej – do marca 1871 r., kiedy to w trudnych okolicznościach ks. Paulin Wojciechowski zwołał do Krotoszyna kilkunastu polskich obywateli, aby zaproponować założenie Towarzystwa Przemysłowego, wzorowanego na istniejących już w Poznaniu, Gnieźnie czy Inowrocławiu. Do zadań Towarzystwa należało powołanie do życia kasy oszczędności. Pierwsze rozmowy przeprowadzono pod koniec 1871 r., prace przygotowawcze ukończono w lutym 1872 r., a 10 marca 1872 r. założono spółkę pod nazwą „Towarzystwo Pożyczkowe dla przemysłowców miasta Krotoszyna”.
Od powstania do dnia dzisiejszego Bank Spółdzielczy w Krotoszynie przebył drogę długą i dość skomplikowaną. Powstał wtedy, kiedy hasło pracy organicznej stać się miało skutecznym sposobem zachowania tożsamości narodowej. Jako spółka kredytowa utworzony został, by wspierać polską działalność gospodarczą przez udzielanie taniego kredytu na dogodnych warunkach.
Dziś Bank Spółdzielczy w Krotoszynie wraz ze 179 bankami spółdzielczymi i SGB-Bankiem S.A. w Poznaniu tworzy Spółdzielczą Grupę Bankową (SGB). To rozbudowana sieć blisko 1,5 tysiąca placówek, 12 tys. miejsc pracy, 4 tys. bezprowizyjnych bankomatów. Dla swoich Klientów oferuje nowoczesną aplikację mobilną SGB Mobile i wygodną bankowość internetową. Banki Spółdzielcze SGB obsługują ponad 1,5 miliona Klientów.
Priorytetem w działalności społecznej Banku Spółdzielczego w Krotoszynie jest wspieranie inicjatyw społecznych i lokalnych, z uwzględnieniem działalności sponsoringowej i charytatywnej. W obszarze biznesowym Bank koncentruje się na doskonaleniu oferty produktowej. Obok produktów i usług bankowych oferuje produkty ubezpieczeniowe grupy Generali. Wszystkim podejmowanym działaniom towarzyszy troska o rozwój Banku i dbałość o jego konkurencyjność rynkową.
W tym roku, w dniu 10 marca, kalendarz wskazał nam imponującą liczbę 150 lat. Czy jednak sama data może oddać to, co najważniejsze w historii naszego Banku? Nie, gdyż najważniejsza przez te wszystkie lata jest bowiem pasja, a wraz z nią ludzie, którzy tworzyli i tworzą Bank Spółdzielczy w Krotoszynie.
Dopełnieniem świętowania 150-lecia Banku była gala jubileuszowa, na której uroczyście odznaczono osoby zasłużone dla BS i bankowości spółdzielczej. Wśród odznaczonych znaleźli się byli i obecni Członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu Banku, emerytowani Pracownicy oraz Pracownicy, którzy obecnie tworzą kadrę Banku.
W dowód uznania Prezes-Senior – Pan Jan Pluta – otrzymał Złotą Honorową Odznakę im. Franciszka Stefczyka, natomiast Złotym Krzyżem Zasługi im. Ks. Piotra Wawrzyniaka uhonorowano członków Rady Nadzorczej – Pana Stanisława Mintę i Pana Stanisława Machowskiego – oraz emerytowane Członkinie Zarządu – Panią Jadwigę Żyto i Panią Elżbietę Lesińską – a także byłą Członkinię Rady Nadzorczej – Panią Ewa Wawrzyniak-Fajfer. Kolejne odznaczenia, jakie trafiły na ręce zasłużonych osób, to Złota i Srebrna Odznaka Spółdzielczej Grupy Bankowej. Odznaczenie otrzymał również sam Jubilat. Wiceprezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych – Pan Jan Grzesiek – wręczył Medal im. Franciszka Stefczyka za zasługi dla bankowości spółdzielczej na ręce Prezes Banku – Pani Moniki Kaczmarek.
Na uroczystość jubileuszu zaproszeni zostali liczni Goście, wśród których znaleźli się lokalni włodarze samorządowi, instytucje związane z Bankiem, firmy współpracujące z Bankiem, zaprzyjaźnione banki spółdzielcze, Klienci Banku, Delegaci, emerytowani i obecni Pracownicy. W tym szczególnym dniu Bank nie zapomniał o swojej charytatywnej misji – zaproszonych Gości poproszono, aby zechcieli przekazać pomoc finansową dla Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Krotoszynie. Prośba gospodarza uroczystości została przyjęta i wspólnie zebrano kwotę 30 tys. zł, która podczas gali została przekazana na ręce Prezesa krotoszyńskiego stowarzyszenia – Pana Pawła Kaczmarka.
Comments are closed