Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

150 lat Banku Spółdzielczego w Kobylinie

2018-11-08
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. 150 lat Banku Spółdzielczego...
150 lat Banku Spółdzielczego w Kobylinie
CENTRUM POGRZEBOWE

3 listopada oddział Banku Spółdzielczego w Kobylinie świętował jubileusz 150-lecia istnienia. Najpierw w Kościele pw. Matki Bożej przy Żłóbku odprawiona została Msza św. Dalsza część uroczystości odbyła się w restauracji Bajka. Przybyli na nią przedstawiciele banku, władz samorządowych oraz rozmaitych instytucji i firm.

 

Jan Pluta, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Krotoszynie, w swoim wystąpieniu przypomniał historię kobylińskiej placówki. Podkreślił wysokie kompetencje zatrudnionych w niej pracowników, wspomniał o szybkim rozwoju Banku Spółdzielczego w ciągu ostatnich 20 lat. Zwrócił też uwagę na fakt, że bank odgrywa ważną rolę w integracji społeczności lokalnej, co jest jednym z priorytetów jego działalności.

– Historia działalności naszego banku jest długa i fascynująca. Jej podstawą zawsze byli ludzie. Zarówno ci zarządzający, jak i pracownicy oraz klienci. Nasze wartości są niezmienne. Liczy się budowanie relacji i indywidualne podejście do każdego człowieka – powiedział Jan Pluta.

Zaproszeni goście składali przedstawicielom banku gratulacje i życzenia. W części artystycznej wystąpiły zespoły Młodzi Duchem oraz Tacy Nie Inni. Zwieńczeniem uroczystości był bankiet.

Oddział Banku Spółdzielczego w Krotoszynie z siedzibą w Kobylinie powstał jako samodzielna jednostka 18 kwietnia 1868 roku pod nazwą Towarzystwo Pożyczkowe w Kobylinie. Do jego założenia przyczynili się miejscowi działacze – ks. proboszcz Antoni Szyperski, dr Bronisław Kutznet (lekarz), Aleksander Langer (kupiec), Józef Biderman (handlarz) i Maciejewski (mistrz piekarski). Siedzibą stał się budynek przy ul. Długiej 71 (obecnie ul. Wolności).

Potrzeba zawiązania Towarzystwa Pożyczkowego wynikała nie tylko ze względów gospodarczych, ale również patriotyczno-politycznych. Chodziło bowiem o opanowanie handlu i obronę ziemi przed eksterminacyjną polityką Niemców. Naciskom, zakazom i ograniczeniom władzy niemieckiej chłop polski i wspierające go postępowe siły społeczne mogły przeciwstawiać jedynie własną prężność gospodarczą i umiejętność solidarnej obrony, w ramach stworzonych przez siebie organizacji społeczno-gospodarczych.

Celem działalności Towarzystwa Pożyczkowego było przyjmowanie wkładów oszczędnościowych i udzielanie pożyczek drobnym rzemieślnikom i rolnikom, aby ich ochronić przed wyzyskiem. Przed I wojną światową płynęły do banku oszczędności Polaków pracujących w Westfalii i to w takich ilościach, że poważną część tego kapitału trzeba było ulokować w Banku Związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu. W okresie międzywojennym do banku wpływały oszczędności z Francji i Belgii od pracujących tam rodaków.

(NOVUS)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA