Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości!

2022-11-14
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności Milicz
  4. /
  5. 104. rocznica odzyskania przez...
104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości!
TAPAS

W piątek, 11 listopada, w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym powiecie odbywały się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

 

W Miliczu w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządu oraz poczty sztandarowe. Potem poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku Sybiraków.

Tego dnia przeprowadzono także grę terenową „Droga po Niepodległość”, którą zorganizowały Młodzieżowa Rada Miejska w Miliczu, II Szczep Drużyn im. Janusza Korczaka Hufiec Powiatu Trzebnickiego oraz gmina Milicz. Na uczestników czekały tematyczne patrole, rozstawione w różnych punktach miasta, a także różnorodne zadania, przy których trzeba było wykazać się sprawnością fizyczną, sprytem, kreatywnością, zdolnościami plastycznymi czy historyczną wiedzą.

W pobliskim Sułowie odbył się koncert „Na marszową nutę”. W pierwszej części wykonano znane utwory patriotyczne, a w drugiej piosenki żołnierskie, rozrywkowe i scenki kabaretowe. Zwieńczeniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był koncert Justyny Szafran 12 listopada w Ośrodku Kultury w Miliczu.

W Cieszkowie o godz. 10.30 przy obelisku „W hołdzie poległym za Polskę” stanęła warta honorowa harcerzy. Następnie przedstawiciele gminy, lokalnych organizacji i stowarzyszeń oraz pracownicy oświaty złożyli w tym miejscu wiązanki kwiatów, oddając hołd tym, którzy poświęcili swoje życie za wolność ojczyzny. Następnie wszyscy udali się na uroczystą Mszę świętą w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pakosławsku. Uczniowie miejscowej szkoły podstawowej zaprezentowali program patriotyczny. O godz. 17.00 w Gminnym Centrum Kultury w Cieszkowie odbyła się tradycyjna wieczornica. Wystąpiły członkinie zespołu Viatori.

W gminie Krośnice zorganizowano nieco skromniejsze uroczystości. W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bukowicach odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny z udziałem władz gminnych, pocztów sztandarowych i przedstawicieli szkół.

*

W XVIII wieku przez wewnętrzne kłótnie i spory w środowisku polskiej szlachty coraz większe wpływy w Rzeczpospolitej zaczęli zyskiwać jej sąsiedzi, głównie Rosja, ale również Prusy i Austria, co doprowadziło do dokonania całkowitego rozbioru państwa polskiego w 1795 roku.

Na ponad 123 lata Polska zniknęła z mapy Europy. Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo tłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji na przełomie XIX i XX wieku, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Na różne sposoby polskie elity starały się zaszczepić wśród chłopów i robotników świadomość narodową, rozwijając różnorodne formy samokształcenia i starając się bronić języka ojczystego w szkolnictwie.

Nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości od przełomu XIX i XX wieku wzmacniały mnożące się spory pomiędzy zaborcami. Zaczęły powstawać partie polityczne, jak np. Polska Partia Socjalistyczna z Józefem Piłsudskim na czele, Narodowa Demokracja, kierowana przez Romana Dmowskiego, a także Polskie Stronnictwo Ludowe z Wincentym Witosem. Mimo że nie zgadzały się w wielu kwestiach, to ich wspólnym celem była walka o niepodległą Polskę.

Jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej Polacy podzielili się na zwolenników orientacji proaustriackiej, pod wodzą Piłsudskiego, i prorosyjskiej, popieranej przez Dmowskiego. Wybuch wojny był oczywiście dla Polaków wielką szansą, choć żadne z państw nie było zainteresowane sprawą polską – chodziło tylko o pozyskanie polskich rekrutów.

Ostatecznie rewolucja w Rosji, klęska Niemiec i rozpad Austro-Węgier umożliwiły odzyskanie niepodległości Polski. Traktat Wersalski, ustanawiający nowy porządek w Europie po zakończeniu I wojny światowej, proklamował utworzenie niepodległego państwa polskiego. Stało się to dzięki współpracy, często niezgadzających się ze sobą, tak wybitnych postaci jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos czy Wojciech Korfanty.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

 

FOT. Gazeta Lokalna MILICZ / Gmina Krośnice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem − 6 =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA